Header Ads

Millletvekilleri salondan çıkmayınca Can Dündar ve Erdem Gül davası 1 Nisan'a ertelendi

sputnik/başka haber/dha foto: reuters

Adana'da mühimmat yüklü MİT TIR'larının durdurulması ile ilgili haberleri nedeniyle 92 gün tutuklu kalan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül bugün hâkim karşısına çıktı.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı davanın ilk duruşmasında mahkeme 2 konuda karar verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmaların bundan sonraki kapalı yapılmasını kararlaştırdı. Sanık eşlerini bu karar bağlamayacak. Mahkeme salonunun kapıları bundan sonraki duruşmalarda izleyicilere kapatılacak. Salonda, sanıklar, taraflar ve avukatlarıyla sanık eşlerinden başka kimse olmayacak.

Mahkeme 2'inci kararını da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT'in müdahillik talepleriyle ilgili verdi. Sanık avukatlarının "direkt zarar görmedikleri" gerekçesiyle reddedilmesini istediği "müdahillik talepleri" kabul edildi. Mahkemenin kararını açıklamasının ardından salonun boşaltılmasına başlandı.

16.00


15.55


15.50


14.00


12.20


12.08


12.05
11.35


11.33


11.30


10.55


10.45


10.30 Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ndeki duruşmada savcı kapalı oturum yapılmasını istedi. Dündar ve Gül'ün avukatlarından Tora Pekin, "İnsan Hakları Beyannamesi'nin maddelerine göre kapalı mahkeme olamaz" dedi.

Adliye'nin en büyük salonunda görülen duruşma salonu tamamen doldu. Bazı izleyiciler duruşma salonu dışında kaldı.

​Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar, salonda görüntü ve ses kaydı alınmaması konusunda uyarıda bulundu.Görüntü ve ses kaydı alanlar hakkında İşlem yapılacağını belirtti. Duruşma yoklama ve kimlik sorgusuyla başladı.

​DÜNDAR: İKİ SARAY ARASINDA KALMIŞ DURUMDAYIZ

Dündar ve Gül duruşma öncesi açıklama yaptı. Dündar "İki saray arasında kalmış durumdayız. Biri Kaçak Saray, biri Adalet Sarayı. Yaptığımız haberin arkasındayız. Buraya gazeteciliği savunmak için geldik. Bugün mahkemeden aksi yönde bir karar çıkarsa bu AYM'ye kayyum atandığı anlamına gelir" derken Gül ise "Biz sadece işimizi yaptık" dedi.

MİLLETVEKİLLERİ, DİPLOMATLAR VE GAZETECİLER DESTEK VERİYOR

Duruşmayı milletvekilleri, yabancı diplomatlar, çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de izliyor.

Davayı CHP'den Gürsel Tekin, Sezgin Tanrıkulu, İlhan Cihaner, Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal, Ali Haydar Hakverdi, Onursal Adıgüzel, Hilmi Yarayıcı, Erdin Bircan, Barış Karadeniz, Bülent Tezcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Kadir Gökmen Öğüt, Musa Çam, Mehmet Bekaroğlu, Yakup Akkaya, Yasemin Öney Cankurtaran, Umut Oran, Orhan Sarıbal, Niyazi Nefi Kara, Erdoğan Toprak, Ali Şeker, CHP eski milletvekili Hüseyin Aygün, HDP'den Garo Paylan, Filiz Kerestecioğlu, Meral Danış Beştaş, EMEP MYK Üyesi Levent Tüzel, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Berkin Elvan'ın ailesi ve Cumhuriyet gazetesi çalışanları takip ediyor.

​Ulusal ve uluslararası gazetecilik meslek örgütleri de Dündar ve Gül'e destek veriyor.

​İNSAN HAKLARI İZLEME ÖRGÜTÜ: DAVA DERHAL SONA ERDİRİLMELİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) de duruşma öncesi yaptığı açıklamada 'davanın derhal sona erdirilmesi ve ifade özgürlüğüne, halkın bilgi alma hakkına müdaheleye de son verilmesi' çağrısında bulundu.

DURUŞMAYA 2 GÜN KALA SAVCI DEĞİŞTİRİLDİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, duruşmaya 2 gün kala, Savcı Ali Kaya'ı davadan alıp yerine Evliya Çalışkan'ı görevlendirdi. Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Twitter'dan yaptığı açıklamada, 15 gün önce mahkemeye dört yeni hakim atandığını, Anayasa Mahkemesi kararını aşmak için de duruşmaya yeni delil sunulmuş gibi davranıldığını belirterek, "Bu tezgahı kabulleneceğimizi zannedenler duruşmayı beklesin," dedi.

​30 YILA KADAR HAPİS İSTENMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlardan Sorumlu Başsavcı Vekili İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede, Dündar ve Gül için, 'devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme', 'devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama', 'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme' suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.