Header Ads

Cemil Bayık: Erdoğan ve AKP'yi devirmek istiyoruz. Savaş artık her yerde olacak

bbc türkçe/sputnik foto: afp

İngiliz Times gazetesine konuşan KCK yöneticilerinden Cemil Bayık, artık temel hedeflerinin Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP’nin çöküşü olduğunu söyledi.

Ankara Kızılay’da önceki akşam meydana gelen ve 37 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan 4 gün önce Times muhabiri Anthony Loyd'un sorularını yanıtlayan Cemil Bayık, gelinen noktada bir ‘ölüm kalım’ mücadelesi verdiklerini belirtti.

BBC Türkçe’ye göre ‘Türkiye'nin en çok aranan adamından söz: İntikam bizim olacak’ başlıklı Times haberinde "Erdoğan bizi yenerse, Türkiye'de demokrasi isteyen herkesi mağlup edebilir" diyen Bayık, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onun rüyalarının gerçeğe dönüşmesinin önündeki en büyük engel biziz. Erdoğan bizi saf dışı bırakırsa, kazanır… Erdoğan ve AKP'yi devirmek istiyoruz. Erdoğan ve AKP devrilmedikçe, Türkiye asla demokratik bir ülke olamaz."

Bayık'ın öne çıkan diğer ifadeleri ise şöyle: "Türkler, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı Kürt kentlerinde mümkün mertebe her şeyi yağmalayıp yaktılar. Bu nedenle halkımız intikam hisleriyle dolu. Gerillalarımıza, onlara yapılanların intikamını almaları çağrısında bulunuyor. Bu, halk mücadelesinde yeni bir dönemdir.

'SAVAŞ ARTIK HER YERDE OLACAK'

Kısa bir süre öncesine dek Türk ordusu ile savaş sadece dağlardaydı. Daha sonra kasabalara ve kentlere de taştı. Artık her yerde olacak.

Mücadelenin bu aşamasında, gerillalarımıza yerine getirmeleri yönünde verilecek her emir, meşru olacaktır."

Bu arada Loyd, haberinde, Bayık'la görüştüğü sırada gökyüzünde İnsansız Hava Araçlarının (İHA) uçtuğunu, Bayık'ın mülakatın üçüncü dakikasında PKK bayrağını, İHA'lar tarafından tespit edilmelerine yol açabileceği gerekçesiyle kaldırttığını aktardı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.