Header Ads

CHP heyeti Cizre'de: 'Dileğimiz ve tüm çabamız her şeyden önce çatışmasızlıktır'


yüksekovahaber/cha foto: zeynep altıok/twitter

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sokağa çıkma yasağına gündüz arası verilirken, kente inceleme yapmak için heyetler gelmeye devam ediyor. Sabah saatlerde CHP milletvekilleri İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Sezgin Tanrıkulu, Zeynep Altıok, Fatma Kaplan ile CHP'li yöneticiler ilçeye geldi.

Cizre Belediyesi'ni ziyaret eden heyeti, belediye eşbaşkanları ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız karşıladı.

Cizre'de yaşanılanları yerinde görmek ve incelemek için geldiklerini belirten heyet, incelemelerini rapor halinde yayınlayacaklarını aktardı.

Cizre Belediyesi'ndeki görüşmenin ardından Kaymakamlık ve Şırnak Barosu'na geçen CHP'liler, Cudi Mahallesi'nde de incelemelerde bulundu.  HDP Milletvekili Sarıyıldız’ın da eşlik ettiği heyet, ilk olarak 31 kişinin yaşamını yitirdiği 23 numaralı bodrum katında incelemelerde bulundu. Sezgin Tanrıkulu, bizzat bodruma inerek ev sahibinden yaşanan olaylar hakkında bilgi aldı. Vatandaşlar, heyeti büyük bir ilgiyle karşılarken sıkıntılarını anlatmak için yoğun çaba sarf ettiler.

Heyet, bölgede çatışma sonucu yıkılan evleri teker teker fotoğraflarken, çatışma sonrası evlerde ve sokaklarda çıkan mühimmatları örnek olarak yanlarına aldı. CHP heyeti, Cudi Mahallesi’nde incelemelerin ardından Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı'na geçti. Burada esnafların, iş adamlarının sıkıntılarını dinleyen heyet, onların sıkıntılarını gündeme taşıma sözünü verdi. İş adamları, olası bir Şırnak operasyonuna dikkat çekerken, Şırnak’ın Cizre gibi olmasından korktuklarını ifade ettiler.Heyet, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ardından Adliye Sarayı’nda Şırnak Barosu’nu ziyaret etti. Şırnak Barosu Başkanı Nuşirevan Elçi ve birçok ilin baro başkanları tarafından karşılanan heyet, yaşanan hukuksuzluklara dikkat çekti. Heyet adına konuşan Zeynep Altıok, “Dileğimiz ve tüm enerjimiz, çabamız her şeyden önce çatışmasızlıktır. Buradaki yaşanmış olan -keşke olmasaydı dediğimiz olaylar- başka yerde yaşanmasın bundan sonra. Buna yönelik olarak da -daha önce yaptığımız gibi- parlamento çatısı altında gerekli araştırma komisyonlarının kurulması, kanun tekliflerinin verilmesi, sizin sesiniz, sözünüz olmak gibi yapılması gereken her şeyi yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

CHP heyeti, ziyaretin ardından basın açıklaması yaptı. Adliye Sarayı’nın önünde yapılan açıklamayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok gerçekleştirdi. Altıok, “Barışın gelebilmesi için en önemli önceliğin çatışmasızlığın bir an önce sağlanmasıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, ilk günden beri 30 yıldır yaşanan fazlaca deneyimlenen çatışma ortamıyla sağlanamayan barışın siyasi ikbal öncelikleri ile ikili görüşmelerle de sağlanamayacağını deneyimlediklerimiz noktada, bir kez daha söylediğimiz gibi birbirimizi duyarak, birbirimizi anlayarak ve eşit temsiliyetli parlamento çatısı altında şeffaf bir yapı ile diyalog kurarak sağlanabileceğini tekrar ediyoruz.” diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.