Header Ads

CHP'den Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya Ensar Vakfı soruları

sputnik

CHP Parti Meclisi üyesi ve Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Gaye Usluer de iddialarla ilgili hem Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi verdi hem de bilgi edinme hakkı kapsamında Mili Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) bilgi talep etti.

Usluer, soru önergesinde, Karaman'da Ensar Vakfı ile Karaman Anadolu İmam Hatip ve İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği'ne (KAİMDER) yakın kişilerin kiraladığı yurt niteliğindeki evlerde kalan 9 ve 10 yaşlarındaki 45 öğrencinin, öğretmenleri tarafından cinsel istismara maruz kaldığının ortaya çıktığını ifade etti.

2008 yılında da Çorum'da faaliyet gösteren Ensar Vakfı'na ait Kuran kurslarında 15 yaşındaki iki kız çocuğunun hocaları tarafından tecavüze uğradığı ve kız çocuklardan birinin hamile kaldığının da ifade edildiğini belirten Usluer, "Ensar Vakfı'ndaki skandala ilaveten de Türkiye'nin dört bir yanında okullarda yaşanan cinsel istismar, cinsel taciz ve tecavüz haberleri gelmekte, cinsel saldırıya uğrayan kız öğrenciler intihar etmekte, buna rağmen bazı öğretmenlerin kız öğrencilerinin giyim tarzlarının şehvet uyandırdığına yönelik cinsel taciz içeren ifadeleri devam etmektedir" dedi.

Faaliyet alanı Ensar Vakfı ve KAİMDER ile benzerlik gösteren kurumlarla işbirliği için MEB'nın 2014 yılında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde 'Anadolu imam hatip liselerinde eğitim ve öğretim yılı süresince; imamlık, hatiplik, vaizlik, müezzinlik, kuran kursu öğreticiliği ve benzeri mesleki uygulamaya yönelik eğitimler ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde yürütülür' şeklinde değişiklik yapıldığını vurgulayan CHP'li Usluer, bilgiler çerçevesinde Milli Eğitim Bakan Avcı'dan şu sorulara yanıt istedi:

— Öğrencilere yönelik birçok ildeki okul ve vakıflarda yaşanan cinsel saldırıları engellemeye yönelik Milli Eğitim Bakanlığı herhangi bir önlem almayı planlamakta mıdır?

— Okullardaki öğrencilere yönelik cinsel saldırıların son dönemde artış göstermesinin nedeni okul yönetimlerinin belirlenmesinde liyakat yerine başka kriterlerin mi gözetilmeye başlanmasıdır?

— Ensar Vakfı ile KAİMDER' e yakın kişilerce kiralanan yurt niteliğindeki bu evlerin denetimi hangi kurumlar tarafından yapılmaktadır?

— Bu evlerin kiralanma amacı nedir?

— Bu evlerin kirası kimler tarafından ödenmektedir?

‘BAKANLIĞIN ENSAR VAKFI İLE OLUŞTURDUĞU PROTOKOL NEDİR?'

— Ensar Vakfı ve KAİMDER, MEB'in Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde yaptığı değişikliği kapsayan kurumlar içerisinde midir? Bu çerçevede MEB'in Ensar Vakfı ile oluşturduğu protokol nedir?

— Bu olaylarda baş sorumlu Milli Eğitim Bakanlığı olmakla birlikte protokol gereği Ensar Vakfı ve KAİMDER de sorumluluk taşımaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı adı geçen protokol ve benzeri her türlü ilişkiyi sonlandıracak mıdır? Bu konuda MEB'in bir girişimi var mıdır?

— Öğrencilere tecavüz etmekle suçlanan öğretmen asıl görevine ek olarak sürdürdüğü anlaşılan bu görev karşılığı ücreti hangi kişi ya da kurumlardan almaktadır?

— Söz konusu evlerde hizmetli çalıştırılmakta mıdır? Hizmetli sayısı kaçtır, cinsiyet dağılımı nedir? 45 öğrenciye tecavüz edilmesi bu hizmetliler tarafından bilinmekte midir?

— Hizmetliler hakkında göz yumarak ve imkan sağlayarak görevi ihmal nedeniyle soruşturma açılmış mıdır?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.