Header Ads

Çocuk istismarı için TBMM'de komisyon kurulması talebi kabul edildi


TBMM Genel Kurulu'nda çocuklara yönelik her türlü istismar iddialarının araştırılarak, alınması gereken tedbirlerin tespit edilmesi ile çözüm yollarının geliştirmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması kabul edildi.

Genel Kurul'da dört partinin konuya ilişkin önergeleri birleştirilerek görüşüldü.

Görüşmeler sırasında söz alan AKP İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız, partisinin bugüne kadar hiçbir sosyal meseleye duyarsız kalmadığını, azami hassasiyet gösterdiğini söyledi. Yıldız, "Karaman'daki olay vahimdir. Toplumun ahlak değerlerini rencide eden bir olaydır. AKP Grubu olarak şiddetle kınadığımız olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Kanuni, yasal düzenlemeler de eksikse bu olayla ilgili üzerimize düşeni yapacağız." dedi.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun Karaman'daki olayla ilişkin yaptığı konuşmalarda bir vakfı savunduğunu iddia etti.

CHP'li milletvekilleri olarak Karaman'da konuya ilişkin bir araştırma yaptıklarını ve çocuk istismarının biri vakfa, diğeri de bir derneğe ait 2 evde gerçekleştiğini, Cumhuriyet savcısının da bu evlerden soruşturma safhasında haberdar olduğunu anlatan Göker, yaptıkları araştırma sırasında görüştükleri Karaman İl Milli Eğitim Müdürü'nün tavrını eleştirdi.

Göker, Karaman İl Milli Eğitim Müdürü'nün, sanık hakkındaki bazı sorulara cevap vermemesini manidar bulduklarını ifade ederek, "Olayda sorumluluğu ve ihmali olan herkesin gerekli cezayı alması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Şahsın, Karaman'ın en prestijli bir okulunda görevlendirilmesi de dikkat çekici. Öğretmenin torpille yer değiştirildiği kesindir. Lütfen bu torpilleri uygularken sapıkları ayrı tutun." dedi.

Karaman'daki hadisenin ekonomik zorluklar, köy okullarının kapatılması ve eğitimin vakıf, dernekler çatısı altında yürütülmesinden kaynaklandığını iddia eden Göker, "Vakıf ve derneklerin ilkokul ve ortaokul düzeyinde açtığı evlerin yasal dayanağı yoktur. Milli Eğitim Bakanlığı vakıf, cemaat ve derneklere teslim olmuştur, Sayın Bakan derhal istifa etmelidir. Suçun üstünü örtmeyin." ifadelerini kullandı.

MHP Aydın Milletvekili Deniz Depboylu ise dün konuya ilişkin Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için büyük çaba harcadıklarını, AKP oylarıyla MHP'nin önergesinin reddedildiğini anımsattı. Depboylu, "Devlet, milletin güvenliğinden sorumludur. Yandaş kadrolaşmaya değil, temiz kadrolaşmaya ihtiyacımız var. Sadece siyasi görüşleri dikkate alırsanız, yanlış insanları işlerin başına getirirsiniz. İşin ehlini bulmalıyız. Yasalar çocukları tam anlamıyla korumalı, uygulanmalıdır." diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da sadece Karaman'daki olayda değil, geçmişte başta cezaevlerinde olmak üzere yaşandığını iddia ettiği çocuk istismarları konusunda devletin tavrını eleştirdi.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da görüşmelerin sonunda yaptığı açıklamada, dünkü görüşmelerde komisyonun kurulmaması için özel bir gayretleri olduğu gibi bir izlenim çizildiğini belirterek, "Bir baba olarak çocuklarımızın ortak değerlerimiz olduğunu hepimiz biliyoruz. 4 siyasi parti grubunun ortak tavrıyla bu araştırma komisyonunun kurulmasına son derece memnun oldum." dedi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından, komisyon kurulması oybirliğiyle kabul edildi. Komisyon, 15 milletvekilinden oluşacak ve 3 ay süreyle çalışacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.