Header Ads

Demirtaş: Dolmabahçe mutabakatındaki çözüm yoluna bağlıyız

posta.com.tr

Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'daki Nevruz törenlerinde konuştu. Demirtaş, PKK lideri Abdullah Öcalan'a hitap ederek başladığı konuşmasında, "Dolmabahçe’de dile getirdiğiniz çözüm yoluna bağlıyız. Savaş, çatışma, ölüm alışmamız gereken normal bir durum değildir. Normal olan bütün  barışçıl yollarda ve yöntemlerde ısrar etmektir. Müzakere dediğimiz şey, çözümleri masaya koymaktır. Yenmek ve yenilmek, öfke ve kin üzerine müzakere masası kurulamaz" dedi.

Demirtaş'ın konuşmasından önemli kısımlar şöyle:

Yenmek ve yenilmek üzerine müzakere masaları kurulamaz. Ankara'da bu ülkeyi yönetenler bu halkın iradesini tehdit olarak tanımladıkları sürece birlik olmak mümkün değildir. birlikte hareket etmek istiyorsak demokratik ilkelerde buluşmaya davet ediyoruz herkesi. Ankara'da bütün sürecin yanlış okuduğu anlaşılıyor. Kürt halkı topraklarında korkmadan onurlu bir şekilde yaşamak istiyor. Kendisinden gasp edileni geri istiyor. Barış dediğimiz şey  adaletten yoksun olamaz. Patlayan bombalar, kan çanağına dönmüş bölgede barışı istemek kolay değil. Böylesi dönemlerde ilkeli ahlaklı bir barış tutumu içinde olmak doğru olmaktır.

Karşılıkları eksikleri cesaretle masaya yatırarak yeni masa kurmalıyız. Eğer siyaset yeni düşmanlar yaratmak üzerine kendisini kurgularsa burada bir sonuç alamayız.

Bugün Kürt halkı savaş daha da büyüsün diye direnmiyor, barışı diri tutmak için direniyor. Savaş isteyenlere karşı savaşın asla çözüm olmayacağını dile getireceğiz. Bizim kitabımızda geri adım atmak yoktur. Bedel ödeyerek sahte barış kurulacağını zannedenler tarihten ders almamışlar demektir.

Devleti yöneten akıl ferasetsiz kalmışsa kinle öfkeyle hareket ediyorsa, devlet aklı partizanca davranırsa kendi halkını felakete sürükler. Doğru olan şey ortak akılla hareket etmektir. Bütün bunlara kıymet verip dinlemek, haydi hep beraber ülkeyi uçurumun kıyısından çevirelim demek varken, tasfiye politikası yürütmek kimseye kazandırmaz.

HDP, Kürt halkını inkar etmeden Türk halkını inkar etmeden bir anlayışa sahip bir partidir. Böyle bir partiye saldırmak bu zemini ortadan kaldırmak amacındalar. Barışı lanetlenmiş bir kavram olarak görüyorlar. Belki siyaseten önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Bizden koparacakları 3-5 oyun kendilerine yarıyor olabileceğine inanıyor olabilirler. Bindikleri gemiyi batırdıklarının farkında değiller.

Halkımızın evlatlarının ölümüne göz yummayacağız. Demokratik siyaseti aciz bırakmayacağız. Bu can bu tende oldukça siyasi çözümle uğraşacağız. Korkutmaya çalıştınız olmadı, teslim almaya çalıştınız olmadı. Daha fazla ısrar etmeyin yanlıştan. Gelin barışı bir an önce barışı yakalayalım. Son 3 Amed nevruzunda bütün halklarımızı kucaklayan o duyguyu unutmadan herkesin o günleri özlediğini ve kalıcı barış için adil bir müzakerenin şartlarını hep birlikte oluşturalım.

Güzel şeyler konuştuk ama başaramadık dersek bir sonuca varmamışız demektir. Bir gün gelecek ve bizler o güzel günleri direnen arkadaşlarımıza armağan edeceğiz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.