Header Ads

Direnişteki Renault işçilerine polisten biber gazı

cha

Renault'ta dün 10 işçinin işine son verilmesiyle başlayan direnişte arkadaşlarına destek olmaya gelen işçilere polis tarafından müdahale edildi.

İşten çıkarılan arkadaşlarına destek vermek isteyen işçiler, sabah saatlerinde üretimi durdurdu. Öğleden sonraki vardiya için iş yeri önüne gelen bir grup işçi de arkadaşlarına destek olmak için toplandı. İşçilerin fabrikaya yaklaşmasına izin verilmedi.

Kalabalık işçi grubu fabrikaya yürümek istedi. Polis, grubu durduramayınca biber gazı ile müdahalede bulundu.

Polisin bazı işçileri gözaltına alındığı görüldü.

Birleşik Metal İş Sendikası Bursa Temsilcisi Ayhan Ekici, yapılan eylemle ilgili şunları söyledi:

“Dün bir vardiyayı işveren iptal etti. 8-4 vardiyasına işverenin isteği ile işçi arkadaşlarımız geldi. Bu vardiyadaki 10 tane arkadaşımızın işi fesh edildi. Dün 4-12 vardiyası da işveren tarafından iptal edildi. 12-8 vardiyası ise sadece bakım ekibi, yani fabrikayı çalıştıracak ekip iş başı yaptı, bugün de 8 vardiyasındaki işçiler işbaşı yaptı. Fakat içeri giren arkadaşlarımız hepsi bizim üyelerimiz. 10 arkadaşımız işbaşı yapana kadar çalışmama kararlarını sendika ile devam ettiriyorlar. 4-12 ve 12-8 vardiyasına gelecek arkadaşlarımız da buda arkadaşlarına desteklerini vererek mücadeleye devam edecekler.”

Ekici, işçilerin isteklerini şöyle ifade etti:

“Biz şunu istiyoruz. Fransız yönetimi Türk işçisine Fransız kalmasın. Burada sendikal ihlallerinin yaşandığı bir ülkede yaşıyoruz. İşçiler 35 yıl istemeseler bile o sendikaya aidat ödediler, orada kaldılar. Ama artık böyle değil. Bir yıldan bu yana Türkiye’de çok şeylerin değiştiğini görmesi lazım Fransız yönetiminin. Artık Türk Metal, MES ve Çalşıma bakanı ile ilgili gerekli girişimleri durdurup işçisinin yüzüne dönüp bakması lazım. Bir sene önce yaptığı protokolün arkasında durması lazım. Renault yönetiminin imzası var, işçilere söz vermiştir. Burada sözcü seçimini yapacağız ve iyileştirme yapacağız diyerek söz verip işçileri içeri sokmuştur. Burada duran arkadaşlarımız sadece bunu istiyor. Bununla birlikte sendikasını kabulünü istiyor.”

Renault yönetiminin siyasilerden baskı gördüğünü savunan Ekici, şöyle devam etti: “Ama işçisinin yüzüne dönüp işçisini dinlemesi lazım. Yani burayı Çalışma Bakanı gelip çalıştırmayacak, ticaret bakanı gelip çalıştırmayacak, MES de çalışmayacak burada. Bu işçiler burada çalışacak. Fabrika emniyet tedbiri almak için üretimi durdurdu. Arkadaşlar bir araya gelmesinler, içerdi bir yaptırıma maruz kalmamak için vardiyaları iptal ettiler. Ama bu fabrikaya işçiler girecek, bunun geri dönüşü yok. Burada bakanlar gelip çalışmayacak, işçiler çalışacak. O yüzden işçilerin taleplerini görmesi lazım.”

Ekici, 16.00 vardiyası işçilerinin işlerine girmek istediğini ancak fabrika yönetiminin kararına göre hareket edeceklerini sözlerine ekledi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.