Header Ads

Erdoğan'ın korumalarından Washington'da gazetecilere ve protestoculara sert müdahale

sputnik/reuters

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD'nin başkenti Washington'da Brookings Enstitüsü'nde yaptığı konuşma esnasında bina dışında gerginlik yaşandı.

Başkent Washington’da bir araya gelen eylemciler ‘Terörist Erdoğan’ sloganları atılırken, bir kadının kaldırımdan atıldığı, bir diğer gazetecinin ise güç kullanılarak binadan çıkarıldığı belirtildi.

​Foreign Policy’ye konuşan bir ABD Gizli Servis yetkilisi, “Durum biraz kontrolden çıktı” ifadelerini kullandı.

​Cumhurbaşkanlığı korumalarının, protestoların engellenmesi için Washington Polisi’ne baskı yaptığı ancak polisin ve Brookings Enstitüsü çalışanlarının  bu talebi reddettiği aktarıldı.

​Bugün Gazetesi Washington Temsilcisi Adem Yavuz Arslan, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın korumalarının kendisini zorla Brookings Enstitüsü’nden çıkardığını duyurdu. Arslan, “Brookings’in başkanı gelip beni içeri aldırdı fakat Erdoğan’ın adamları tacize devam ediyor” diye konuştu.

Enstitüye giremeyen gazeteci Amberin Zaman da Erdoğan'ın korumalarından birisinin kendisine 'kaltak' dediğini iddia etti. Konuşma öncesinde korumalar tarafından tartaklandığını söyleyen Zaman, yaşananları İMC TV'de Banu Güven'in canlı yayınında anlattı:

“Protestoculara doğru yöneldiler ama Amerikalı polisler onları uzaklaştırdılar. Kapının tam girişine geldim, Adem Yavuz Arslan’ı tartakladıklarını gördüm, Emre Uslu’ya ağır hakaretlerde bulundular. Orada dururken koruma ne bakıyorsun diye yanıma geldi, işimi yapıyorum dedim. “PKK’lı kaltak” dedi ve tehditlerde bulundu bana. Beynim dondu."

Protestocular, Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen gazeteci Emre Uslu'ya da tepki gösterdi.

​BROOKINGS ENSTİTÜSÜ'NDEN 'KORUMA' AÇIKLAMASI

Gazetecilerin korumalar tarafından dışarı çıkarılmasıyla ilgili konuşan Brooking yetkilisi Joe Clapper, korumaların davranışlarının kurum politikalarına uygun olmadığını söyledi. Clapper, “Türk güvenliği birini salondan çıkarmaya çalıştı ve biz bu kararı aşarak o gazeteciyi geri aldık” dedi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.