Header Ads

Kilis'e 8 roket mermisi düştü, 2 kişi hayatını kaybetti

dha/ntv

Suriye'de IŞİD denetimindeki bölgeden ateşlenen 8 Katyuşa roketatar mermisi, Kilis'te kent merkezindeki 4 mahalleye düştü. Kentte korku ve paniğe yol açan olayda Sıdıka Mavzer (54) isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özkan öldü, 2 kişi ise yaralandı.

Olay, öğleden sonra saat 14.00 sıralarında meydana geldi. Suriye'den IŞİD denetimindeki Bab bölgesinden ateşlendiği tahmin edilen 8 Katyuşa roketatar füzesinden 2'si Ekrem Çetin Mahallesi'ndeki Vali Konağı yakınına, 3'ü Kazım Karabekir Mahallesi'ne, 1'i Turgut Özal Mahallesi'ne ve 2'si Tibilevler Mahallesi'ne düştü.

Kilis Devlet Hastanesi yakınındaki Dede Korkut Caddesi üzerine roket düştüğü sırada dışarıda bulunan Sıdıka Mavzer isimli kadın ile 4 yaşındaki Mert Özlem ile kimliği öğrenilemeyen 2 kişi yaralandı.

İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis, kurtarma, sağlık, AFAD ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar, sağlık görevlileri tarafından ambulanslara taşınarak hastanelere götürüldü. Acil servislerde tedaviye alınan yaralılardan Sıdıka Mavzer ve Mert Özkan isimli çocuk yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Güvenlik güçleri, Anadolu Lisesi ile Hasan Sünnüoğlu İlk ve Ortaokulu'ndaki öğretmen ve öğrenciler okullardan tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırılırken, vatandaşların roket düşen bölgeleri terk etmeleri yönünde de uyarılarda bulundu. Olay yerindeki ilk incelemede Katyuşa roket mermileri olduğu belirlenen mermilerin düştüğü bölgelerde delil toplandı.

DHA'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, angajman kuralları çerçevesinde Suriye'deki IŞİD hedeflerine topçu atışıyla karşılık verildiği öğrenildi.

NTV canlı yayınına katılan Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, olayla ilgili bilgiler verdi.
Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı'yla görüşüldüğünü ifade eden Kara, şu ifadeleri kullandı:

"Suriye tarafından 8 adet katyuşa füzesi atıldı. Şu anda maalesef bir ölümüz var, Allah rahmet eylesin. İki yaralımız var, birinin durumu ağır.

Buradan Kilis halkına sesleniyorum; panik yapmadan ev ve işyerlerine çekilsinler, kalabalık ortamlarda bulunmasınlar. Özellikle güvenlik, sağlık ve itfaiye teşkilatımızın çalışmasına izin versinler.

NATO'ya sesleniyorum; eğer DAEŞ'le, IŞİD’le mücadele varsa, angajman kuralları çerçevesinde bu sınır NATO sınırıysa, NATO’nun acil müdahale etmesi lazım.

Özellikle hastane tarafına doğru, bilinçli şekilde atılıyor. Hasta ve sivillere karşı ciddi sıkıntı yaşıyoruz.

Türkiye, her türlü tedbiri alıyor, her türlü angajman kuralı çerçevisinde müdahaleyi yapıyor. Ben Kilis Başkanı olarak NATO’ya çağrıda bulunuyorum, özellikle havadan müdahale etmesi gerektiğine inanıyorum."

Düşen bir roket TRT World canlı yayınında görüntülendi. (Yarın Haber'den alınmıştır)

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.