Header Ads

Kılıçdaroğlu'ndan 8 Mart mesajı: Haklarınızı kimseye kaptırmayın. Bu hakların mücadelesini verdiniz

cha/dha

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle 600 kadınla bir araya geldi. Burada kadınlara hitap eden Kılıçdaroğlu, "Eğer bir toplum gelişecekse, büyüyecekse, dünyada saygınlık kazanacaksa bunun tek bir ölçüsü vardır o da kadınlardır. Eğer kadınlar bir toplumda saygın konumdaysa, kadınların sözü geçiyorsa, kadınlara saygı duyuluyorsa, kadınlar eğitimin önündeki bütün engelleri aşıp gerçekten de iyi bir eğitim alabiliyorlarsa o toplum dünyanın en saygın toplumlarından birisi olur." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Biz kadına değer vermek istiyoruz. Annesine değer vermeyen var mı? Bütün kadınlar anne mi? Anne niye değer vermiyoruz? Yeri zamanı gelince lafımız çok. Her şeyi söylüyoruz. Lafa karnımız tok. Uygulamada kadının hakkını teslim edeceksin. Kadın eşittir erkek. Hakları açısından hiçbir fark gözetilmemeli. Tam tersine kadın erkek eşitliği sağlanmalı. Anayasadaki düzenlemede 'kadın ile erkek eşit haklara sahip' diyor. Devlet bu eşitliğin hayata geçirilmesi ile mükelleftir. Sakın bu anayasal hakkınızdan vazgeçmeyin. Birisi eşit değil derse diyeceksiniz ki bir dakika Anayasa eşit diyor. Haklarınızı kimseye kaptırmayın. Bu hakların mücadelesini verdiniz.

Bütün anaların yüreği dağlıyor. Her gün şehit haberleri geliyor. Bazı anneler televizyon haberlerini izleyemiyoruz feryatları duymak istemiyoruz diyor. Şehit yakınları hep gariban. Bu Ankara'nın beyleri gidiyor mu oralara. Çarpışıyorlar mı? Oturup konuşuyorlar. Askere gidip çatışın denildiğinde kendi çocuklarını değil sizin çocuklarınızı gönderiyorlar.

Biz ülkemizde huzur istiyoruz. Hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Ağlayacaksa sevincinden ağlasın . Derdinden kederinden değil."

ANAYASA

Bugünlerde yeni anayasanın çok tartışıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Anayasa değişsin, yeni anayasa gelsin vesaire. Bizi de arada bir suçluyorlar. Diyorlar ki neden siz oturmuyorsunuz da yeni bir şey yapmıyorsunuz diye. Biz aslında oturduk masaya; dedik ki bizim bazı şartlarımız var. Anayasanın ilk 4 maddesine biz dokundurtmayız. Neden; kurucu iradenin yani bu devleti kuranların iradesi ilk 4 maddede var, onlara dokunmayız. Bizim Parlamenter sistemimiz var, 200 yılıdır devam ediyor, Osmanlı’dan geliyor; bu sistemi daha güzel hale getirelim. Hayır diyorlar, oturup tamamını değiştirelim diyorlar."

İlk 4 maddeyi okuyan ve değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Kimse kusura bakmasın Türkiye Cumhuriyetini bize kimse altın tepside ikram etmedi. Türkiye Cumhuriyeti'ni babalarımız, dedelerimiz gözyaşıyla, kanlarıyla kurdular. Bütün anaların yüreği dağlıyor. Her gün şehitlerimiz geliyor. Emin olun, bazı anneler şunu söylüyor: Televizyon haberlerini izleyemiyoruz diyorlar, feryatları duymak istiyoruz diyorlar. Sevgili anneler, elimden geldiği kadar bütün şehit cenazelerine katılırım. Şehit cenazelerinden sonra tören düzenlenir. Törende şehidimizin arkasından aileleri ve yakınları yürür. O yakınlara bir bakın Allah aşkına; gariban Anadolu insanları. Bu Ankara’da oturan beylerin çocukları, hiç gidiyorlar mı oraya, çarpışıyorlar mı? Oturup konuşmasını biliyorlar, vatan-millet edebiyatı yapıyorlar, ‘askere gidin, çatışın, mücadele edin vatan için’ diyorlar. Onlar çocuklarını göndermiyorlar, sizin çocuklarınızı gönderiyorlar oralara. Bu gerçeği de sakın unutmayın. Bu vatan bizim vatanımız, şehitler bizim şehitlerimiz. Onların, ailenin de onuru da hepimizin onuru. Ama biz ülkemizde huzur istiyoruz, barış istiyoruz, hiçbir anne ağlamasın istiyoruz. Ağlayacaksa sevincinden ağlasın; derdinden, kederinden değil, sevincinden ağlasın."

"SİZİN UZUN SÜRE BAŞÖRTÜNÜZLE UĞRAŞTILAR"

"Sizin uzun süre başörtünüzle de uğraştılar." diyen Kılıçdaroğlu, "Kimler? Erkekler uğraştı. Size ne ya, Allah aşkına, size ne? Sizin kılık kıyafetiniz siyasete konu olmaz, istediğiniz gibi giyinebilirsiniz, gezebilirsiniz, düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz. Sizin bu güvencenizin teminatı emin olun CHP’dir, biziz. Biz size inanıyor güveniyoruz." dedi.

Bu sözler üzerine kadınlar da "Biz de size inanıyoruz, güveniyoruz." diye bağırdılar. Hiç kimsenin kimliğinden, inancından, yaşam tarzından dolayı ayrılmaması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, bütün insanların kucaklanması gerektiğini, bu güzel ülkede herkesin barış içinde yaşaması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, sözlerini "8 Mart Dünya Kadınlar Günü hepinize kutlu olsun." diyerek bitirdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.