Header Ads

New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut: 'Rıza Sarraf konuşursa cezası düşer’

Can Kamiloğlu/Amerika'nın Sesi

Miami’de tutuklanan Rıza Sarraf'ın aleyhinde hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalarla ilgili Türkiye’de işbirliği yaptığı kişileri açıklarsa, Amerikan adalet sistemine göre çok büyük oranda ceza indirimi alabileceği belirtildi.

New York barosu avukatlarından Cahit Akbulut, Sarraf aleyhinde Savcı Preet Bharara tarafından hazırlanan iddianameyi inceledikten sonra Amerika’nın Sesi’ne davanın muhtemel seyriyle ilgili görüşlerini açıkladı. Akbulut, iddianamenin çok daha önce hazırlanmış olduğuna ve Rıza Sarraf’ın Amerika’ya giriş yapmasıyla birlikte devreye sokulduğuna işaret etti.

Manhattan’da yargılanacak

Akbulut, “Amerikan yasaları gereği ilk başta hangi eyalette yakalandıysa orada mahkemeye çıkarılır. Sarraf davasında böyle yapıldı. Miami’de yakalandı ve orada ilk olarak bir federal mahkemenin karşısına çıkartılarak tutuklama kararı alındı. Asıl davanın görülmesi için bu yakalama kararını çıkartan mahkemenin devreye girmesi gerekir. Bu mahkeme de New York Manhattan’daki mahkemedir. Miami’de çıkartıldığı mahkemede bir kefaletle salıverilme söz konusu olamaz. Miami’deki federal mahkeme davanın dosyasına tam hakim olmadığı için risk almaz ve Sarraf’ı yargı sürecinin devam etmesi için New York’a gönderir. Miami’deki mahkeme de böyle bir karar almış. 19 Mart’ da tutukladıkları Sarraf’ı Manhattan’daki Güney Bölge Mahkemesi’ne sevk etmişler” dedi.

‘İşbirliklerini açıklarsa indirim alır’

Sarraf’ın, kara para aklamak, ABD’yi dolandırmak için komplo kurmak, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo kararını ihlal etmek gibi suçlardan yargılanacağını belirten Akbulut, “Bunlar çok ciddi ve ağır suçlamalar. Sarraf, buradan zor çok çıkar. Çıksa bile bir yığın şeyi açıklaması gerek. Bu davanın İran’a bir zararı olmaz. En büyük zararı Türkiye’ye olacak,kimlerle işbirliği yaptığını ortaya dökecek. Bu işleri nasıl çevirdiğini söyleyecek. Bu tür davalarda Amerikan adalet sisteminde yer alan pazarlık yöntemi devreye giriyor. Belirli şeyleri açıklamak veya ele vermek kaydıyla verilecek cezada indirime gidiliyor. Şu aşamada Sarraf’ın nasıl hareket edeceğini bilemiyoruz. Zaman içinde pazarlıkların devreye girmesi söz konusu olabilir” dedi.

‘Kefaletle salıverilmesi zor’

Sarraf’ın, kefalet karşılığında salıverilmesinin oldukça zor olduğunu düşündüğünü belirten Akbulut, “ Manhattan’da hakim karşısına çıkacak Sarraf’ın kefaletle salıverilmesi bir ihtimal ancak çok zor bir ihtimal. Sarraf hakkında hazırlanan iddianamede yer alan suçlamalar göz önüne alındığında, Manhattan’daki mahkemenin Sarraf’ın kefalet talebini yabancı uyruklu olması ve işlenen suçunun mahiyetinin önemi göz önüne alarak ret edebilir. Kefaletle salıvermesi çok zor görünüyor” dedi.

Amerika İran’a ambargo konusunda çok hassas

Amerika’nın İran’a uygulanan ambargoya yönelik işlenen suçlarda oldukça hassas davrandığını belirten Akbulut, daha önce iki ayrı iddianame de adı geçen Türk vatandaşlarından birinin, İran’a uçak camı satmaktan diğerinin de füze yapımında kullanılan metal tozu satmaktan tutuklandığını söyledi. Sarraf ile ilgili  iddianamenin oldukça ciddi suçlamalarla dolu olduğunun altını çizen Akbulut,“ Amerikalılar özellikle İran’a uygulanan ambargonun delinmesi konusunda çok titizler” ifadesini kullandı.

‘Suçu birlikte işlediği kişiler ortaya çıkabilir’

Sarraf’ın iddianamede yer alan suçlamaları kabul edip bu suçları birlikte işlediği kişileri de ele verirse, Amerikan adalet sisteminde yer alan standart uygulamalardan biri olan ceza indiriminden yararlanabileceğini ifade eden Akbulut. “Sarraf için istenilen maksimum 75 yıllık hapis cezasında çok ciddi bir indirime gidilir. Sarraf, aleyhine hazırlanan iddianame de suçlandığı tüm suçların ortak noktası Türkiye. Bu mahkeme süreciyle birlikte Sarraf’ın Türkiye’de işlemiş olduğu birçok suç ve bu suçu birlikte işlediği kişiler ortaya çıkabilir” dedi.

‘ABD’deki soruşturmadan haberimiz yoktu’

Rıza Sarraf’ın Türkiye’deki Avukatı Şeyda Yıldırım, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, müvekkiline yöneltilen suçlamaların ABD'nin kendi koyduğu ve kaldırdığı yaptırımlarla ilgili olduğunu söyledi. Yıldırım, soruşturmanın New York'ta yürütüleceğini belirterek, müvekkilinin dün hakim karşısına çıktığını, 4 Nisan'a kadar mahkemeden süre aldıklarını ifade etti. Yıldırım, iddianamenin kısa sürede hazırlanmış olmasına ilişkin ise “Orada soruşturma varmış zaten. Bizim haberimiz yoktu. Rıza Bey’in de haberi yoktu” şeklinde konuştu.

Sarraf'ın 19 Mart'ta tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındığını anlatan Yıldırım, müvekkilinin "henüz tutuklanmadığını ve gözaltı sürecinin" sürdüğünü, kefalet talebinde bulunduklarını kaydetti. Yıldırım, "Biz de düne kadar suçlamaların ne olduğunu bilmiyorduk" dedi. Mahkemeden süre aldıklarını ve iki hafta içinde kendi hazırlıklarını yapacaklarını anlatan Yıldırım, "Bu arada kefaletle ilgili görüşme yapılacak. 4 Nisan'dan sonra da bununla ilgili bir karar verilecek" ifadesini kullandı. Yıldırım, davanın New York'ta görüleceğini ancak buraya gözaltında mı yoksa kefalet talebi kabul edilerek mi gidileceğine mahkemenin karar vereceğini söyledi.

Savcı Bhara 6 gün önce Obama ile görüşmüş

Sarraf hakkında iddianameyi hazırlayan Savcı Preet Bharara, 16 Mart'ta Beyaz Saray’da Amerikan Adalet Bakanlığı yetkilileriyle birlikte Beyaz Saray’da Başkan Obama ile bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi ve Obama ile el sıkışırken çektirdiği bir fotoğraf da kişisel twitter hesabından yayınladı.

Savcı Bharara, twitter hesabından ayrıca “Sarraf Amerikan adaleti ile Manhattan’daki mahkemede yüzleşecek” şeklinde bir tweet attı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.