Header Ads

Nuh Köklü cinayeti davası ertelendi: Tutuklu sanığın cezai ehliyetine ilişkin rapor beklenecek

Arzu Kaya/dha foto: Sezgin Tanrıkulu/Twitter

Kadıköy Yeldeğirmeni'nde kartopu tartışması sonrası çıkan kavgada bıçaklanarak öldürülen gazeteci Nuh Köklü cinayetine ilişkin Serkan Azizoğlu'nun "Kasten adam öldürmek", Nazım Coşanar'ın ise "Kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2 sanıklı 13 şikayetçisi olan davanın 4. duruşmasında tutuklu sanık Serkan Azizoğlu, Adli Tıp Kurumu'nda olduğu gerekçesiyle duruşmaya getirilmezken, tutuksuz sanık Nazım Coşanar duruşmaya katılmadı. Duruşmaya Nuh Köklü'nün ağabeyi Sedat Köklü ve bazı müştekiler katılırken tarafları avukatları temsil etti. Davayı CHP İstanbul Milletvekilleri Barış Yarkadaş ve Sezgin Tanrıkulu ile HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da izledi.

"VURMA ANI GÖRÜNMÜYOR..."

Duruşmada söz alan Köklü ailesinin avukatları, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şubesi tarafından olay anına ilişkin görüntülerin incelenmesi sonucu hazırlanan rapora ilişkin görüntülerin net olmadığını ancak duruşmalarda sanığın bıçağı nasıl sapladığını anlattıklarını söylediler. Tutuklu sanık Serkan Azizoğlu'nun avukatı Yener Tanyıldız ise, "Raporda sanığın bıçakla vurma anı görünmüyor. Müşteki avukatları Nuh Köklü'nün sanığa saldırdığını, bıçağı almaya çalıştığını iddia ediyorlar. Bu durum da görüntülerde yok" dedi.

Mahkeme heyeti, sanık hakkında Adli Tıp Kurumu'ndan akıl sağlığına ilişkin verilecek raporun beklenmesine karar verdi. Sanık Azizoğlu'nun tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 13 Mayıs 2016 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası adliye bahçesinde açıklama yapan Köklü ailesinin avukatlarından Ümit Abanoz tutuklu sanık Serkan Azizoğlu'n da epilepsi rahatsızlığı olduğu yönünde bulguların olduğunu belirterek, "Adli Tıp'ta bir süre yatıp ona göre rapor düzenlenmesi gerekiyor. Sanık orada olduğu için bugün salonda bulunmadı. Sanığın cezai ehliyetine ilişkin rapor bekliyoruz. Polisten görüntülerin incelenmesi ve değerlendirilmesine ilişkin bir rapor geldi ancak muğlak bir rapor. Çünkü görüntüler çok net değildi. Zaten görüntülerden bu yargılamayı etkileyecek bir sonuç da polisin yazacağı rapordan çok bir şey de beklemiyorduk. Tanıkların, sanıkların, müştekilerin anlatımlarıyla olay çok net bir şekilde ortaya çıkmış durumda. Mahkeme duruşmayı 13 Mayıs'a erteledi" dedi.

"ADİL BİR KARAR İSTİYORUZ"

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu olayın toplum vicdanını derinden etkilediğini söyleyerek, "Biz de burada toplum vicdanını tatmin edecek bir karar bekliyoruz. Ama yargı verir mi vermez mi göreceğiz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise, "Sadece ve sadece adalet istiyoruz. Nuh Köklü bizim çok yakın bir arkadaşımızdı. Basın emekçisiydi. Sendikal mücadelenin öncülerindendi. Katledildi hepimizin gözleri önünde. Adil bir karar istiyoruz. Kamuoyunu tatmin edecek bir karar çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.