Header Ads

Onur Yaser Can davasında polis bilgisayar şifresini bilirkişiye göndermedi, duruşma ertelendi

dha

Şişli'de, 5 yıl önce evinin penceresinden atlayarak intihar eden ODTÜ mezunu mimar Onur Yaser Can'ın gözaltı tutanaklarında değişiklik yaptıkları iddia edilen Narkotik Şube Müdürlüğü'nde görevli iki polis memurunun yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dördüncü celsesi görülen davaya, baba Mevlüt Can ve kızı Ezgi Sevgi Can ile taraf avukatları katıldı. Tutuksuz yargılanan sanık polisler ise duruşmaya katılmadı.

Mahkeme Başkanı İsmail Hakkı Yolmaz, dosyanın bilirkişiden dönmediğini tutanağa geçirdi. Başkan Yolmaz, değişiklik yapılan belge içeriklerinin tespiti için adli emanette bulunan bilgisayarlar, CD'ler, imaj kaydına ait yazılı dokümanın gönderildiği Ulusal Kriminal Büro'nun 9 Şubat tarihinde müzekkere yazarak GB8603W8R6 seri numaralı bilgisayar kasasına (server) ait kullanıcı adı ve şifrenin gönderilmesini talep ettiğini belirtti. Bu nedenle 16 Şubat'ta Narkotik Şube'ye müzekkere yazıldığını ifade eden Başkan Yolmaz, Narkotik Şube'den gelen cevapta, "Şube Müdürlüğümüz Bilgi Teknolojileri ve Arşiv Büro Amirliği ile gerekli yazışmalar yapılmış olup gelecek olan cevap neticesinde bilgilendirme yapılacaktır" denildiğini belirtti.

"NARKOTİK ŞUBE SUÇ İŞLEMEKTEDİR"

Bunun üzerine söz alan Can ailesinin avukatlarından Ercan Kanar, "Narkotik Şube Müdürlüğü, şifreyi bilirkişiye göndermemekle suç delillerini yok etme, suçluyu kayırma ve görevi kötüye kullanma suçlarını işlemektedir. Aynı zamanda TCK'nin 244. maddesinde belirtilen sistemi bozma, engelleme ve delilleri yok etme suçlarını işlemektedir. Bu hususlar belirtilerek Narkotik Şube Müdürlüğü'ne şifrenin en kısa zamanda bildirilmesi, aksi takdirde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtilerek yeniden müzekkere yazılmasını talep ederim" dedi.

POLİSE YENİDEN MÜZEKKERE YAZILACAK

Mahkeme heyeti, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'ne yeniden müzekkere yazılarak bilirkişinin talep ettiği bilgisayar kasasına ait kullanıcı adı ve şifrenin gönderilmesini, aksi takdirde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağının belirtilmesine karar verdi. Dosyanın bilirkişiden gönderilmesine karar veren heyet, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Onur Yaser Can, 2 Haziran 2010 günü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince esrar satın aldığı gerekçesi ile gözaltına alınmış, 3 Haziran 2010 saat 01.00 sıralarında tutanakla serbest bırakıldı. İddiaya göre serbest bırakıldıktan sonra evrakta eksiklikler olduğu gerekçesi ile tekrar Narkotik Şube'ye çağrılan Can, 23 Haziran 2010 akşamı, oturduğu apartmanın 3'üncü katından atlayarak intihar etti. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, "İşkence, intihar, kötü muamele" suçlarından takipsizlik kararı verdi. Ancak gözaltı tutanaklarını hazırlayan polisler Soner Gündoğdu ve Salih Bahar hakkında "Resmî belgede sahtecilik" suçundan İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, 8 yıla kadar hapisleri istenen 2 polis memurunu 2 yıl 6'şar ay hapisle cezalandırdı. Ancak Yargıtay 11. Ceza Dairesi kararı bozdu. Kararda, mevcut bilirkişi raporunun yetersiz olduğu, tahrif edilen evrakta, sanıkların savunmasına göre sadece tarih ve sicil kısımlarının değiştirildiği belirtildi. Bunun üzerine yargılama yeniden başladı. Yargıtay süreci sırasında psikolojik destek alan anne Hatice Can da oğlu gibi kendini aşağıya bırakarak 2 Mart 2014' de yaşamına son verdi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.