Header Ads

Sur'a yürümek isteyen kitleye polisten biber gazı ve tazyikli su

cha

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki operasyonları protesto etmek için şehrin faklı yerlerinden Sur’a yürümek isteyen gruba polis müdahale etti.

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) öncülük ettiği, saat 15.30 sıralarında farklı semtlerde bir araya gelen bazı gruplar, çatışmaların ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesine yürümek istedi.

Sur İlçesinin girişindeki Urfa Kapı önünde bekleyen grup slogan attı. Güvenlik güçleri grubu, anons ederek uyardı. Grup, polisi dikkate almadı. Bunun üzerine güvenlik güçleri bekleyen gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Gruptan yüzü maskeli kişiler polise havai fişek ve taşla karşılık verdi.

Polis, zırhlı araçlarla yoğun şekilde bu gruplara müdahale ederek gözaltına aldı. Gözaltına alınan bazı vatandaşlar, polise tepki göstererek hiçbir şiddete başvurmadıklarını ve karışmadıklarını belirtti.

Gazdan, Yenişehir ilçesindeki semt pazarındaki vatandaşlar etkilendi. Bu sırada evlerinin balkonlarına çıkan çok sayıda vatandaş, sesli eylem yaparak tepkilerini dile getirdi.

Diyarbakır’ın Kayapınar, Bağlar ve Yenişehir ilçelerinin bazı semtlerinde süren olaylarda bir gazeteci boynundan darbe aldı.

Polis, Urfakapı, Mardinkapı, Yenikapı, Dağkapı ve Tekkapı’da yoğun güvenlik önlemleri alarak Sur’a kimseyi yaklaştırmadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.