Header Ads

Yeni Zelanda’da halk ülke bayrağının değişip değişmemesini oyluyor

cha/rappler.com

Yeni Zelanda’da halk, ülke bayrağının değişip değişmemesini oyluyor. Bugün başlayan referandum 3 hafta sürecek.

Yeni Zelanda'da 1902 yılından beri kullanılan bayrağın, Avustralya bayrağı ile karıştırılması ve sömürgeci döneminden kalmış olması halkı rahatsız ediyordu.

Yeni Zelanda bayrağının değiştirilmesi için geçen yıl yeni bayrak tasarım yarışması yapılmıştı. Yaklaşık 10 bin proje arasından 5 tasarım seçilmişti.

2015 Aralık ayında yapılan ilk referandumda, Yeni Zelanda’nın sembollerinden biri olan eğrelti otunun yer aldığı bayrak tasarımı seçilmişti. Mimar Kyle Lockwood tarafından tasarlanan bayrak, yüzde 50,58 oy oranıyla referandumu kıl payı kazanmıştı.

Referandumda siyah, beyaz, kırmızı ve mavi renklerin ve 4 yıldızın kullanıldığı bayrak (resimde solda) mevcut bayrak ile (resimde sağda) yarışıyor. Oylama mektup yoluyla yapılıyor.

Yeni bayrağın seçilmesi durumunda, bir yıla kadar her iki bayrak da kullanılabilecek. 12 aylık geçiş süresinin ardından Yeni Zelanda, 114 yıldır kullandığı bayrağını tamamen değiştirmiş olacak.

Daha önce devrim, kararname ya da yasa tasarılarıyla değişen ülke bayrakları, dünyada ilk kez halk oylamasıyla değişecek. Yaklaşık 18 milyon dolara mal olan referandumunun sonuçlarının 24 Mart’ta açıklanması bekleniyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.