Header Ads

Akademisyen Meral Camcı tutuklandı

dha/sputnik

'Barış için Akademisyenler İnisiyatifi' tarafından hazırlanan 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza attığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, savcılık sorgusunun ardından 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklandı.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve yurtdışında olduğu için ifadesine başvurulamayan Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı, dün öğle saatlerinde Paris'ten İstanbul'a gelmişti.

Bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcılarından Hasan Yılmaz tarafından yaklaşık 1,5 saat sorgulanan Camcı, tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi hakimlik, Camcı'nın 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan tutuklanmasına hükmetti.

Tutuklama kararının ardından sağlık kontrolünden geçirilen Camcı, polis ekibi eşliğinde Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na konuldu.

​Camcı 'Bu suça ortak olmayacağız' başlıklı bildiriye imza attığı için İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü'nde görev yaptığı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ndeki işinden de atılmıştı.

Bildiriye imza atan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy ise 15 Mart'ta tutuklanmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.