Header Ads

Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandıkları davanın 2. duruşması görüldü: Tutuklama yok

sputnik/başka haber/twitter

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün MİT TIR’ları ile ilgili yaptıkları haberler nedeniyle yargılandıkları davanın ikinci duruşması bugün görülüyor. Çağlayan Adliyesi'nde görülen dava 10:00'da başladı.

19.14

18.45

18.40


Duruşmada 17.00'da Erdem Gül savunmasına başladı.

Duruşma 13.30'da Can Dündar'ın savunmasıyla yeniden başladı.

VEKİLLERİN TALEPLERİ REDDEDİLDİ

12.25 Milletvekillerinin duruşmaya müdahil olma talepleri reddedildi. Can Dündar'ın oğlu Ege Dündar'ın talebi ise kabul edildi


DÜNDAR'IN ANNESİ VE OĞLU DURUŞMAYA ALINMADI

Can Dündar'ın annesi ve oğlu, duruşmaya alınmadı. Mahkemenin talepleri karara bağlaması bekleniyor.

​450 AVUKAT DURUŞMAYA KATILMAYI TALEP ETTİ

Sputnik muhabiri Elif Örnek'in verdiği bilgiye göre, 450 avukat duruşmaya katılmak istedi ancak mahkeme heyeti kabul etmedi. Avukatların ısrarı üzerine heyet değerlendirme yaptı. Talepleri kabul edilen avukatlardan listede adı olanlar salona alındı. Dışarıda bırakılan çok sayıda avukat suç duyurusunda bulunacak.

​MİLLETVEKİLLERİ DE DURUŞMAYI İZLEMEK İSTİYOR

Duruşmayı izlemeyi talep eden  milletvekilleri de kararı bekliyor.

Avukat Fikret İlkiz, milletvekillerinin duruşmayı izleme taleplerinin kabul edilmesini, reddedilmesi durumunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müdahil olması kararından dönülmesini istedi. Duruşmayı izlemek isteyen diğer milletvekilleri arasında CHP'li Barış Yarkadaş, Hilmi Yarayıcı, Tuncay Özkan, Enis Berberoğlu bulunuyor.

​'İÇERİ ALINMAYAN AVUKATLAR SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK'

Bir önceki duruşmada sanıkların avukatı olarak bulunmadıkları gerekçesiyle, davanın ikinci celsesine alınmak istemeyen avukatların "Yasal olarak davanın her aşamasında katılım haklarının bulunduğu" yönündeki itirazları mahkeme heyeti tarafından kabul edildi.

İsmi okunan avukatlar salona alınıyor. Ancak listede adı yer almayan çok sayıda avukat duruşmayı takip edemeyecek. İçeri alınmayan avukatlar, suç duyurusunda bulunmak üzere bir tutanak hazırladılar.

​TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonunun CHP'li 4 üyesi, komisyonun çalışma alanında olduğu gerekçesiyle duruşmayı izleme talebinde bulundu. Mahkeme, katılma ve duruşmayı izleme talepleri için ayrı ayrı değerlendirme yapacak.

DÜNDAR: HER ZAMAN KAZANDIK YİNE KAZANACAĞIZ

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan Can Dündar, "Biz Anayasa'yı tanıyoruz. O Anayasa Mahkemesi kararı, bu yasalar bizi beraate götürecek. Ona inanıyoruz, sonuna kadar bu davada savunma hakkımızı kullanacağız. Tarihte her zaman kazandık yine kazanacağız" dedi.

​​Erdem Gül ise, "Bugün burada ne karar verilirse verilsin, burada gazetecilik yargılanıyor, haber yargılanıyor. Gazetecilik suç olmadığına göre bu davayı reddediyoruz. Bu davanın bugün düşmesi gerekiyor" dedi.

​DAVA KAPALI GÖRÜLECEK

24 Mart'taki duruşmada davanın kapalı görülmesine karar veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, milletvekillerinin duruşma salonunu terk etmeyi reddetmesi üzerine davayı 1 Nisan'a ertelemişti.

​Dündar ve Gül'ün, MİT TIR'larının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle ‘darbeye teşebbüs', ‘casusluk' ve ‘FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme' suçlarından yargılanıyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.