Header Ads

Kılıçdaroğlu: Onlar diyor ki, ‘Kadın 2. sınıf vatandaştır’. Ben de diyorum ki 1. sınıf vatandaştır

dha

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Parlamentosu ve ABD Dış İşleri Bakanlığı’ nın raporlarının Türkiye aleyhinde olmasına üzüldüğünü söyledi, "Türkiye bu tabloyu hak etmiyor" dedi.

Rize programı için uçakla Trabzon’a gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, havalimanında çok sayıda partili tarafından "Başbakan Kemal" sloganıyla karşılandı. Havalimanı çıkışında bir gazetecinin Avrupa Parlamentosu raporuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Avrupa Parlamentosu’nda kabul edilen bir Türkiye raporu var. Aynı zamanda Amerika Dış İşleri Bakanlığı’nın da bir raporu var. İki rapor da Türkiye’ nin aleyhine. Bu beni gerçekten çok üzüyor ve Türkiye bu tabloyu asla hak etmiyor. Demokrasimizi genişletmek ve derinleştirmek zorundayız. Buradan çok açık ve net Sayın Davutoğlu’na çağrı yapıyorum; Türkiye’yi gelin hep birlikte, el ele bu ayıptan kurtaralım. Türkiye’ye gerçek anlamda tam demokrasiyi getirelim. Türkiye bu tür raporlarla karşı karşıya kalmasın” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra da yaklaşık 80 araçlık bir konvoyla Rize’ye hareket etti.

“EL BİRLİĞİ İLE TÜRKİYE’Yİ BU KRİZDEN ÇIKARMAMIZ LAZIM”

Trabzon’dan karayolu ile Rize’ye gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çiftekavak Köyü’nde Çaykur’a ait Zihni Derin Çay Fabrikasını ziyaret etti. Fabrika Müdürü Mustafa Yazıcı’nın karşıladığı Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, çay ikramının ardından Fındıklı İlçesi’ne geçti.

Fındıklı’da esnafı ziyaret eden CHP lideri, bir tesiste kendisini bekleyen vatandaşlarla buluştu. Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin tarihinin en derin krizlerinden birini yaşadığını belirterek, ülkeyi kimin yönettiğinin belli olmadığını iddia etti ve şunları söyledi:

“El birliği ile Türkiye’yi bu çıkmazdan kurtarmak zorundayız. Ülkeyi bu çıkmazdan kurtaracak olanlar da bu ülkenin kadınlarıdır. Çocuklarınıza nasıl sahip çıkıyorsanız Türkiye’ye de öyle sahip çıkacağınızı biliyorum. Benim sorumluluğum var ve çalışıyorum. Emin olun 24 saat çalışıyorum, 25 saat olsa 25 saat çalışacağım. Bir günde kaç saat varsa emin olun çalışırım. Kendim için değil ülkem, çocuklarımız, geleceğimiz, bağımsızlığımız için ve huzur içerisinde yaşamak için çalışmak zorundayız.”

“İLK 4 MADDEYİ ÖLÜMÜNE DEĞİŞTİREMEZSİNİZ”

Anayasa değişikliği taleplerine değinen Kılıçdaroğlu, eline aldığı kitapçıktan Anayasa’nın ilk 4 maddesini okudu ve bu maddelerin değiştirilmesinin dahi teklif edilemeyeceğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu maddeleri değiştireceğiz diyorlar. Biz de diyoruz ki ölümüne değiştiremezsiniz. Buna izin vermeyiz. İşin özü bu. Cumhuriyete sahip çıkmamız lazım. Babalarımız, dedelerimiz kanlarını ve gözyaşlarını dökerek bu güzel ülkeyi kurdular. Biz de çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakmak zorundayız. Daha huzurlu bir Türkiye bırakmak zorundayız. Evde, caddede, tarlada, parkta, fabrikada hepimiz kardeşçe, huzur içerisinde geçinmek zorundayız. Birbirimize düşmanlık değil birbirimize selam veren bir ortam yaratmak zorundayız. Bizim amacımız bu. Huzurlu bir Türkiye istiyoruz. Beraber yaşamak istiyoruz. Farklı görüş olabilir, eyvallah. Ama bayrak, vatan, sevgi, dostluk ve kardeşlik gibi ortak paydalarımızın olması lazım. Demokrasi, hukukun üstünlüğü, kadın-erkek eşitliği gibi ortak paydamız olması lazım. Onlar diyor ki, ‘Kadın ikinci sınıf vatandaştır’. Ben de diyorum ki birinci sınıf vatandaştır ve başımızın üstünde yeri vardır.”

“HUZUR İÇERİSİNDE YAŞAMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Ülkede insanca yaşamak istediklerini vurgulayan CHP lideri Kılıçdaroğlu “Kimliklerimiz farklı olabilir. Ama biz aynı havayı teneffüs ediyoruz. Görüşlerimiz farklı olabilir. Ama aynı topraklarda, kasabalarda, ilçelerde ve illerde yaşıyoruz. Hepimizin bir arada ve huzur içerisinde yaşamaya ihtiyacımız var. Ben bunun sözünü veriyorum” dedi.

Açıklamalarını tamamlayan Kılıçdaroğlu, ‘Rize’ye geldik, bize çay ısmarlayan yok’ diyerek espri ile konuşmasını tamamlayınca CHP lideri ve beraberindekilere çay ve Laz böreği ikram edildi. Koluna aldığı atmaca ile poz veren Kılıçdaroğlu, sonra da Ardeşen İlçesi’ne hareket etti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.