Header Ads

Açlık grevindeki madenciler: 'Sadakaya ihtiyacımız yok, işimizi istiyoruz'

Yavuz Oğhan/Sputnik

Zonguldak'ta maden işçilerinin yerin altında başlattığı açlık grevi 9. gününde. Madende göçük oluşturan 20 kadar işçi dışarıyla irtibatı kesti. Dışarı çıkan madencilerden Cemal Akın, RS FM'de son durum hakkında bilgi verdi. İşçilere destek için bölgeye giden CHP'li Veli Ağbaba ise, vali ve emniyetin grev kırıcı gibi davrandığını belirtti.

Maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle açlık grevi yapan Zonguldak'taki maden işçileri, maden ağzını göçerterek dışarı ile irtibatını kesti. 85 kişiyle başlayan grev sağlık nedenleriyle 20'ye yakın işçiyle devam ediyor.

RS FM'de Yavuz Oğhan'ın hazırlayıp sunduğu 'Bidebunudinle'de konuşan eylemci işçilerden Cemal Akın, kayyum heyetinin önerdiği maaş teklifini kabul etmediklerini söyledi.

​Akın, "Kayyum heyeti geldi. Maaşımızdan bin lira artı 750 de sosyal yardımdan ücreti ödeyeceğiz diyerek 1.750 lira teklifinde bulunuldu. Öneri ailelerden tepki gördü. Sadaka gibi süslenerek, soslanarak verilen yardımlara ihtiyacımız yok. Çalışmak isteyen insanlarız. Yardımları ihtiyacı olanlara yapsınlar; biz işimizi, içerideki üç aylık maaşımızı ve tazminatımızı istiyoruz" dedi.

'TTK BİZE SAHİP ÇIKSIN'

İçeride kalan işçilere ilişkin de açıklama yapan Akın, "Sonuçta burası maden, mağara gibi bir yer. Karanlık. Arkadaşlar birbirinin yüzünü bile göremiyor. Lambalarını zorunlu ihtiyaçlarında yakmak zorundalar. Valiliğin içeriye su ve şeker gönderilmesine engel olduğunu duyduk. Madene belli mesafeye kadar yaklaşabiliyoruz. Bizi ikna edecek açıklama olsa arkadaşlar şimdi çıkar. Burada TTK'nın sahasındayız. Ama buradaki kiracı yok. Kiracı yoksa ev sahibi faturaları ödemek zorunda. TTK'nın bize sahip çıkması gerektiğini savunuyoruz. Hem alacaklarımızı hem işimizi versinler" ifadelerini kullandı.

'VALİ GREV KIRICI GİBİ DAVRANIYOR'

CHP'li Vekillerden oluşan heyet, dün Kilimli'ye gelerek ocağın önünde bekleyişlerini sürdüren maden işçilerini ve ailelerini ziyaret etmek istedi. Polis müdahalede bulundu. Emniyet Müdürü Osman Ak ile tartışan, ancak sonuç alamayan vekiller ocağın girişine 10 metre kadar yaklaşan işçilerle görüşebildi.

​Heyetten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işçilerin iş güvencesi istediklerini söyledi. Vali ve Eminiyet Müdürü tarafından işçilerle görüştürülmediklerini ifade eden Ağbaba, "Emmiyet ve vali eylem kırıcı gibi davranıyor. İnsanların anayasal haklarını engelliyorlar. Gördüğümüz manzaraya inanamadık. Bizi 4-5 çevik kuvvet otobüsü karşıladı. Epey uğraştıktan sonra sahaya girdik. Madenin ağzında emniyet müdür vardı, giremeyeceğimizi söyledi. Nedenini sorduk, cevap vermedi. Vali'yi aradık; o da böyle bir karar aldıklarını ifade etti. İşçilerle temasımızı engellediler" dedi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.