Header Ads

Erdoğan istedi, Başbakan değişti: AKP'de Binali Yıldırım aday gösterildi

ntv/aa

AKP'de genel başkan adayı resmen açıklandı.  Ahmet Davutoğlu'nun yerine partinin yeni genel başkanı Binali Yıldırım oldu.

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) dün saat 11.00'de toplandı.  Toplantı, 45 dakika sürdü.

AKP  Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Ömer Çelik, dün saat 13.00 sıralarında kameraların karşısına geldi.

AKP'de yeni bir aşamada olunduğunu ve kongreye gidildiğini anlatan Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun aday olmayacağını açıkladığını hatırlatarak, kendisine şimdiye kadar ki Genel Başkan ve Başbakan olarak verdiği hizmetten dolayı teşekkürlerini iletti.

Çelik, AKP Kurucu Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, cumhurbaşkanı olmasından sonra partiye genel başkan seçilmesiyle ilgili prosedürde bir mekanizmanın oluştuğunu vurgulayarak, bu mekanizmanın AK Parti yeni genel başkan adayının "kim olacağıyla" ilgili istişarelerde de aynen uygulandığını bildirdi.

Ömer Çelik, şunları söyledi:

"İstişarelerde gösterilen katılımla bir tablo ortaya çıkmıştır. Çok değerli bir arkadaşımız, büyük bir mutabakatla İzmir Milletvekilimiz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım, Genel Başkan adayı olarak seçilmiştir. Başarılarıyla bütün bakanlık ve siyaset hayatı boyunca AK Parti'nin kurucusu olarak bu kadroyla birlikte yola çıkan ilk değerli arkadaşlarımızdan birisidir kendisi. Başarılarıyla, hizmetleriyle 'hava yolunu halkın yolu yaptık' sloganıyla millete dokunan, milletle beraber yürüyen, milletle beraber siyaset yapan çok değerli bir siyaset adamı, çok değerli bir devlet adamı olarak bugünlere gelmiştir. Şimdi Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli makamlarından bir tanesi daha AK Parti Genel Başkanlığına adaylığı, bahsettiğim büyük istişarenin neticesinde büyük bir mutabakatla ortaya çıkmıştır. Çok şerefli bir görev kendisini kutluyoruz. Birlik içinde, kardeşlik içerisinde ilk günkü olduğu gibi hiç yorulmadan, yorulmayı ayıp sayarak, yorulmayı utanç vesilesi sayarak Cenab-ı Allah'ın, bizim son nefesimizi millete hizmet makamında almasını dileyerek bütün arkadaşlarımız adına kendilerine hayırlı olsun diliyorum."

''TEMEL''Lİ ESPRİ

Binali Yıldırım, isminin açıklamasının ardından kürsüye gelerek bir konuşma yaptı.

Yıldırım, sözlerine bir fıkrayla başladı: ''Aklıma bir şey geldi. Temel konuşma yapmaya hazırlanıyormuş kürsüye çıkmış bakmış ki konuşması yok benimki gibi. Sonra demiş ki topluluğa buraya çıkarken konuşmamı bir Allah biliyordu bir ben, şimdi artık Allah biliyor.''

Konuşmasında 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı da tebrik eden Yıldırım, AK Parti'nin, 19 Mayıs 1919'da Samsun'da doğan, milletin bağımsızlığını müjdeleyen güneş gibi 14 Ağustos 2001'de milletin geleceğini aydınlatan meşale olduğunu söyledi.

Yıldırım, 22 Mayıs Pazar yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongre hazırlıklarının, tüm parti teşkilatının canla başla çalışmasıyla büyük oranda tamamlandığını ve demokrasi şölenine hazır olduklarını bildirdi.

"BENİM İÇİN ONURLARIN EN YÜKSEĞİ"

"Kurucularından biri olmaktan her zaman büyük bir onur duyduğum AK Parti'nin genel başkan adaylığına layık görülmek, benim için onurların en yükseğidir, aynı zamanda da çok büyük bir sorumluluktur" diyen Yıldırım, kongrede görevi devredecek Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, bugüne kadar verdiği hizmetlerden dolayı partisi ve millet adına teşekkür etti.

Yıldırım, "Kendisi partimizin kurucu Genel Başkanı, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'dan devraldığı bayrağı, bugünlere başarıyla getirmiştir" ifadesini kullandı.

Parti kongrelerinin, birer demokrasi bayramı olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Ancak AK Parti kongrelerini diğer partilerden ayıran bir özellik vardır. O da AK Parti kongreleri ayrışma nedeni değil kardeşliğin, bağların, birlikteliğin daha da kuvvetlendirilme vesilesidir. Bu kongremizin de çok daha fazla birbirimize kenetlenerek, kutlu yürüyüşe devam yolunda bir kararlılık ortaya koyacağına yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Partinin demokrasi geleneğinde olan istişare süreçlerinin, partinin ana kademelerinde çalışan 800'e yakın mensubu arasında başarıyla tamamlanarak, genel başkan adayına karar verildiğini ifade eden Yıldırım, "Az önce açıklandığı üzere genel başkan adayı olarak şahsımın gösterilmiş olması dolayısıyla tüm parti mensuplarıma, teşkilatıma bir kez daha gönülden teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum" dedi.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.