Header Ads

7. İstanbul Trans Onur Yürüyüşü'ne polis engeli

milliyet

LGBTİ Onur Haftası kapsamında dün Taksim’de düzenlenen Trans Onur Yürüyüşü polis engeline takıldı. İstanbul Valiliği’nin yasaklama kararı sonrası Taksim Meydanı ve çevresini ablukaya alan polis, yürümek isteyen küçük gruplara boyalı mermi ve biber gazıyla müdahale etti.

Trans Onur Yürüyüşü’ne katılmak isteyen LGBTİ(Lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) bireyler, dün öğle saatlerinde İstanbul LGBTİ Derneği’nin bulunduğu Öğüt Sokak’ta biraraya geldi. Yürüyüş için toplanan gruba polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirterek dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.

Yürüyüşten vazgeçildi

Grupta bulunan İnsan Hakları Derneği yöneticisi Av. Eren Keskin, herhangi bir yaralanma olmaması için yürüyüşten feragat ettiklerini belirterek basın açıklaması yapmak üzere polisten yer gösterilmesini istedi.

‘Hem yürüyüşe hem de basın açıklamasına izin verilmeyeceği’ yanıtını veren polis, slogan atmaya başlayan gruba müdahale etti.

Müdahalenin ardından, İstiklal Caddesi’ne çıkan ara sokaklara kaçan gruptan bazı kişilerle polis arasında, bir süre kovalamaca yaşandı.

Mis Sokak’ta bir araya gelen gruba polisin müdahalesi sert oldu. Gaz bombalarıyla yapılan müdahale sonrası bazı kişiler gözaltına alındı.

Bu arada, LGBTİ bireylerin yapmak istediği yürüyüşü engellemek isteyen gerici gruplar da Gezi parkı ile Galatasaray Lisesi yakınında toplandı. Önlem alan polis ekipleri, gruptakilere dağılmaları uyarısında bulundu. Uyarıya rağmen dağılmayan gruptakilerden bazıları emniyete götürüldü. . Öte yandan gruptan bir kişi LGBTİ simgesi gökkuşağı bayrağını yaktı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.