Header Ads

Askeri darbe girişimi engellendi

bbc/ntv/ajanslar

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapıldığı belirtilen açıklamada ordunun yönetime el koyduğu açıklandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bunun ordu içindeki bir grubun kalkışması olduğunu söyledi ve halka meydanlarda toplanma çağrısı yaptı. CHP, MHP ve HDP darbeye  karşı çıktı. Darbe girişimi, tüm yurtta yaklaşık 22 saatte kontrol altına alındı. Yurt genelinde 161 kişi şehit oldu, bin 440 kişi yaralandı. Soruşturmalarda, Türkiye genelinde 2839 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun gözaltına alındığı bildirildi.

TSK'dan yapıldığı belirtilen açıklamada ordunun yönetime el koyduğu belirtildi ve TRT'de de canlı yayında TSK'nın yönetime el koyduğuna dair uzun bir açıklama okundu.
Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'nda rehin alındığını bildirdi.
Ajanslar, bir grup askeri personelin Ankara'da TRT binasının girişini kontrol etiğini bildiriyor.

TSK adına açıklama

Türk Silahlı Kuvvetler tarafından yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Anayasal düzeninin, demokrasinin, insan hak ve özgürlüklerinin tekrar temin ve tesisi; ülkede hukukun üstünlüğünün yeniden hakim kılınması; bozulan asayiş düzeninin tekrar sağlanması; maksadıyla ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.
"Tüm uluslararası anlaşmalarımız ve taahhütlerimiz geçerliliğini korumaktadır. Tüm dünya ülkeleri ile iyi ilişkilerimizin devam edeceğini temenni ederiz."

TRT'de açıklama: Sokağa çıkma yasağı ilan edildi

TRT'de TSK'nın yönetime el koyduğuna dair bir açıklama okundu.
Açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi:
"Tüm yurtta sıkı yönetim ilan edilmiştir. İkinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır."

Hiçbir vatandaşımızın zarar görmnesine müsaade edilmeyecektir."
"Çagdaş, demokratik anasayal düzen gelene kadar yurta sulh konseyi ulusumuzu her türlü tedbiri alacaktır."

Erdoğan'dan meydanlarda toplanma çağrısı

Erdoğan CNN Türk'ün canlı yayınına bağlandı ve "Milletin üstüne gelmenin bedelini ağır ödeyecekler" dedi.
Erdoğan halka meydanlarda ve havaalanlarında toplanma çağrısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan özetle şunları söyledi:
"Milletimi meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum".
"Silahlı kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın, paralel yapılanmanın teşvik ettiği bir harekettir. Ülkemizin birbirliği, beraberliğine yönelik bir hareket.
"Bedelini bunlar çok ağır ödeyecektir. Meydanı da onlara bıkamayız.
"Meydanlarda, havaalanlarında toplanalım."
"Zaten bu ülkede cumhrubaşkanı olarak bu cumhurun başıyım ve baş komutanım aynı zamanda. Gereği neyse bunun gereği neyse yapılacaktır."
"Milletime çağrı yapıyorum meydanlara gelin ve meydanlarda bunlara gereken cevabı verin.
"Tarih boyunca darbeciler başarılı olamamıştır."

Başbakan Yıldırım: Gereği yapılacaktır

Başbakan Yıldırım ise açıklamasında şunları söyledi:
"Henüz darbe demek doğru olmaz, kalkışma olduğu doğrudur. Belirli bölgelerde sorumsuzca devletin emanet ettiği silahları araçları alıp vatandaşların üzerine giden onları yere yatırıp etkisiz hale getirmeye çalışan gruplar var.
"Bu grupların kim olduğu, hangi amaçla hareket ettiklerini kısa sürede analayacağız. Milletimiz rahat olsun, asla ve asla yasa dışı demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz."
"Güvenlik güçerlimiz harekete geçmiştir, gereği yapılacaktır."
Yıldırım yaptığı ikinci açıklamada ise "Ucunda ölüm dahi olsa gereken herşeyi yapacağız. Şu anda herhangi çatışma, yaralanma bir rapor edilmedi. Emniyet güçlerimiz, birimlerimiz gereken tedbirleri alıyorlar ve kesin talimatımızdır, güce karşı güç kullanılacaktır."

Akşam saatlerinde, Jandarma, Boğaziçi ve FSM köprülerinde tek yönlü olarak trafiği geçişe kapattı. Ankara'da ise askeri uçakların uçuşlarında artış yaşandı.
Köprüde yolun kapanması ve Ankara'daki uçakların hareketliliğiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
Doğan Haber Ajansı, Emniyet Müdürlüğü'nün tüm personeli göreve çağırdığını duyurdu.

Kılıçdaroğlu: Bu ülke darbelerden cok çekmiştir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada "Bu ülke darbelerden cok çekmiştir" dedi.
Kılıçdaroğlu şunları söyledi:
"Aynı sıkıntıların yeniden yaşanmasını istemiyoruz. Cumhuriyet'e ve demokrasimize sahip çıkıyor; inancımızı eksiksiz bir şekilde koruyoruz.
"Herkes çok iyi bilmeli ki Cumhuriyet Halk Partisi, Parlamenter demokrasimizin vazgeçilmezi olan yurttaşlarımızın özgür iradesine bağlıdır" dedi.

Hükümet yetkilileri, emniyet ve Milli İstihbarat Teşkilatı’na, binalarına askerlerin girmesi durumunda karşı koyması talimatını verdi. MİT’in başkent Ankara’da bulunan ana karargahı tamamıyla karartıldı. Yer yer polis ve asker arasında çatışmalar çıktı.

ANKARA ÜZERİNDE ALÇAK UÇUŞLAR

Darbe girişiminde bulunan askerler savaş uçakları ve sikorsky tipi helikopterlerle Cumhurbaşkanlığı, Meclis ve Genelkurmay Başkanlığı binalarının üzerinde alçak uçuş yapmaya devam etti. Jandarma Genel Komutanlığı darbe girişiminde bulunan askerlerin kontrolüne geçti. Girişime karşı çıkan askerler kamutanlık binasının önüne geldi. Jandarma Genel Komutanlığı’nı ele geçiren darbe yanlısı askerlerle 11 saat süren bir çatışma çıktı. Darbeci askerlerin 16’sı burada öldürüldü.

SIKORSKY DÜŞÜRÜLDÜ
Ankara'da kalkışma girişiminde bulunanların elinde bulunan bir Sikorsky helikopter de F-16'lar tarafından düşürüldü. Ankara'da AK Parti Genel Merkezi'ne akın eden vatandaşların üzerine bölücü helikopterden ateş açıldı. Saldırıda yaralananlar olduğu, yaralılardan birisinin hayatını kaybettiği belirtildi.

MECLİS BOMBALANMAYA BAŞLADI
İstanbul’da sokağa çıkan insanlar ve polis sırayla Atatürk Havalimanı’nın ve TRT binasının kontrolünü tekrar ele geçirdi. Vatandaşlar yollarda bekleyen tanklardaki askerlerin tanklarını terketmesini sağladı. Durumun İstanbul’da sakinleştiği saatlerde Ankara’da tam bir kaos havası hakimdi. Meclis Başkanı ve yaklaşın 50 kadar milletvekilinin TBMM’de bulunduğu sırada F-16 jetleri, meclis üzerinde uçuş yaparak parlamentoyu füzelerle vurdu.  Ankara’da ayrıca Beşteşe yakınlarına uçakların 2 bomba attığı öğrenildi. Anadolu Ajansı, patlamada 2 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

TÜRKSAT KAMPÜSÜ DE BOMBALANDI
İstanbul ve Ankara'daki askeri darbe girişimi sırasında, Ankara Gölbaşı'ndaki TÜRKSAT kampüsünün, sivillerin tahliye edilmesinin ardından bombalandığı belirtildi. Saldırıda iki personel şehit oldu.

ASKERLER DOĞAN MEDYA CENTER’DA
Bir grup asker Bağcılar’daki Doğan Medya Center’da bulunan Hürriyet, Kanal D ve CNN binasına girdi. Saat 04.00 sıralarında yayını kesilen CNN Türk yaklaşık yarım saat sonra normal yayına döndü. Askerlerin binaya girişleri canlı olarak yayınlandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Hürriyer Daily News Genel Yayin Yönetmeni Murat Yetkin, “Silah zoruyla bizi dışarı çıkarttılar. Başlarında bir yüzbaşı, iki onbaşı ve askerler var. Polis kapıya geldi teslim ol çağrısı yapıldı. İçeriden ateşle karşılık verildi havaya ateş ettiler galiba” dedi. CNN Türk tarafına baskın yapan askerler bir süre sonra çekildi ama Hürriyet kısmında bulunanlar bir süre daha içeride bekledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN KALDIĞI OTELE SALDIRI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Marmaris'te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele havadan helikopterlerden ateş açıldı, daha sonra helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına aldı. Çıkan çatışmada 5 polis yaralandı.

JANDARMA KOMUTANLIĞI'NA OPERASYON
Jandarma Genel Komutanlığı, emniyet özel harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki darbe girişiminde bulunan askerler etkisiz hale getirildi. TRT'yi ele geçirmeye kalkışan 1'i rütbeli 4 asker vatandaşlar ve polis tarafından etkisiz hale getirildi. Bursa İl Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş gözaltına alındı. 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar'ın da Erzincan'da gözaltına alındığı bildirildi.

ATAMA LİSTESİ ELE GEÇİRİLDİ
Grubun darbenin başarılı olması halinde bazı askeri görevler için atama listesi hazırladığı kaydedildi. Yaklaşık 400 ismin yer aldığı listede, atamaların çoğunluğunun Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklere olduğu öğrenildi. Atama yapılması planlanan görevler arasında Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birlikler ile yurtdışındaki askeri ateşliklerin de yer aldığı belirtildi.

REKLAMCI EROL OLÇAK VE OĞLU ÖLDÜ

İstanbul'da Boğaziçi Köprüsü'nde darbe girişiminde  askerlerin halkın üzerine açtığı ateş sonucu reklamcı Erol Olçak ile 16 yaşındaki oğlu hayatını kaybetti.

HULUSİ AKAR’IN KURTARILMASI

Darbe girişiminin başladığı ilk saatlerden itibaren Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’dan haber alınamadı. MİT Basın Danışmanı Nuh Yılmaz NTV’ye katılarak darbenin püskürtüldüğünü ve Akar’ın görevinin başında olduğunu açıkladı. Ancak ilerleyen saatlerde hükümet yetkililer tarafından yapılan açıklamalarda Genelkurmay Başkanı’nın akıbetinin henüz öğrenilmediği bilgisi paylaşıldı. Bir ara Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını açıkladı. Başbakanlık Twitter adresinden daha sonra yapılan açıklamayla Akar’ın Ankara’nın Kazan ilçesi yakınlarındaki Akıncı 4. Jet Ana Üs Komutanlığı’na yapılan operasyonla Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın kurtarıldığı belirtildi. Atılan Tweet’te ayrıca Akar’ın sikorsky tipi helikopterle Başbakanlık binasına gelişinin videosu paylaşıldı.

ERDOĞAN: BURADAN AYRILMAK YOK
Uçağıyla Atatürk Havalimanı’na gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka seslendi. Erdoğan durum normalleşene kadar halka havalimanından ayrılmama çağrısı yaptı. Cumhurbaşkanı konuşmasında, “Kardeşlerim yeter ki biz şuna inanalım, biz bunların karşısına dikildikçe yapamayacağımız hiçbir şey yok. Ama bir kere daha sağ duracağız asla bunlara yetki vermeyeceğiz. Buradan Pensilvanya'ya da sesleniyorum; bu millete, bu ülkeye yaptığın ihanet yeter. Eğer sıkıysan ülkeye gel” ifadelerine yer verdi.

DARBECİ ASKERLER TESLİM OLMAYA BAŞLADI
Sabah saat 6.30 sularında Boğaziçi Köprüsü’nü dün geceden beri trafiğe kapatan askerler ellerini havaya kaldırarak teslim oldu. Ardından Genelkurmay Başkanlığı’nda bulunan 700 asker de silahsız bir şekilde emniyet güçlerine teslim oldu. Yaklaşık 150 kişilik, silahlı mühimmata sahip bir grup asker ise Genelkurmay Başkanlığı içinde bekletilmeye başlandı.

Yurt genelinde 161 kişi şehit oldu, bin 440 kişi yaralandı. Soruşturmalarda, Türkiye genelinde 2839 Türk Silahlı Kuvvetleri mensubunun gözaltına alındığı bildirildi. Adalet Bakanı Bozdağ, gözaltı sayısının artabileceğini, bazı yargı mensupları hakkında da gözaltı kararının bulunduğunu söyledi.
İçişleri Bakanlığı, 5'i general 29'u albay 34 askerin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
AKOM'da bulunan aralarında rütbelilerin de olduğu askerlerin teslim olduğu bildirildi.

ÜST DÜZEY GÖZALTILAR
Gözaltına alınanlar arasında 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar, Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat, Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen, Jandarma Okullar Komutanı Tuğgeneral Sadık Köroğlu da bulunuyor.
Polatlı'da 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Aygün ve 118 rütbeli personel, gözaltına alındı.
NEJAT ATİLLA DEMİRHAN GÖZALTINA ALINDI! NEJAT ATİLLA DEMİRHAN GÖZALTINA ALINDI!
KARS VALİLİĞİ: 2 TUĞGENERALLE BIRLIKTE 31 RÜTBELI GÖZALTINDA
Kars Valiliği, darbe teşebbüsünde bulunanlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 14'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı ve Sarıkamış Komando Tugay Komutanlığı tarafından anayasal düzeni devirmek ve meşru hükümeti yıkmak amacı ile il merkezi ile Sarıkamış ilçe merkezinin tanklarla işgal edildiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:
"Vatandaşlarımızın darbeye karşı direnişi, emniyet ve Jandarma birliklerimizin karşı koyması üzerine 1 tank ve çeşitli mühimmat ele geçirilmiş, 15 Temmuz 2016 tarihinde 22 rütbeli personel gözaltına alınmış ve vatandaşlarımızın kararlı direnişine istinaden darbe teşebbüsünde bulunan askeri birlikler herhangi bir zaiyat verilmeden kışlalarına geri dönmüşlerdir. Ancak 14'üncü Mekanize Tugay Komutanlığı ve Sarıkamış Komando Tugay Komutanlığının darbe girişimi devam etmiştir. 16 Temmuz tarihi itibariyle 14'üncü Mekanize Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve Sarıkamış 9'uncu Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Yetkin ile toplam 31 rütbeli personel gözaltına alınmıştır."
Öte yandan gözaltına alınarak emniyete getirilenlere tepki gösteren vatandaşları polis güçlükle engelledi.

IĞDIR JANDARMA KOMUTANI VE HUDUT ALAY KOMUTANI GÖZALTINDA

Iğdır Valisi Ahmet Turgut Alpman ve Emniyet Müdürü Yüksel Babal ile birlikte bugün sabah saatlerinde sivil kıyafetle valiliğe gelen İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Ulus, yapılan görüşmenin ardından gözaltına alındı. Albay Mustafa Ulus'un Emniyetteki sorgusu devam ederken, 5'inci Hudut Alay Komutanı Kurmay Albay Ekrem Küçükberber de gözaltına alındı.

2 GENERAL, ASKERİ SAVCI, HAKİMLER GÖZALTINDA

Diyarbakır 8'inci Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100'e yakın askeri personel gözaltına alındı.
Polis, Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanlığını girdi. 4 zırhlı araçla giriş yapan polise, çevik kuvvet ekipleri dışarıdan destek veriyor.

Adana'daki İncirlik Hava Üssü'ndeki 10'uncu Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın ardından 4 pilot daha gözaltına alındı. 10'uncu Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli 1'i binbaşı 2'si üsteğmen 1'i teğmen 4 pilot, Adlı Tıp Birimi'nde sağlık kontrolünden geçirilip, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal ile Kurmay Başkanı ile 4 rutbeli subayın savcılığın talimatıyla gözaltına alındığını açıkladı.
Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Otal da bugün öğlen saatlerinde gözaltına alındı. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Tuğgeneral Otal ile birlikte Kurmay Başkanı ve rütbeli 4 subayın da gözaltın alındıklarını söyledi. Gözaltına alınan askerlerin savcılığa getirildikleri belirtildi.

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, darbe girişiminde yer aldığı tespit edilen 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı Tuğgeneral Yüksel Gönültaş ile 6 askeri hakim ve savcı Emniyet Müdürlüğü Terörle Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı.
Zanlılar, sağlık kontrollerinin ardından emniyete götürüldü.

ÜNİFORMALARINI ÇIKARARAK TESLİM OLDULAR

Jandarma Genel Komutanlığı, emniyet özel harekat polislerince ele geçirildi. Karargahtaki askerler etkisiz hale getirildi. Askerler üniformalarını çıkararak teslim oldu.

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, yaptığı açıklamada "asi askerlerin 16'sının ölü ele geçirildiğini" belirterek şunları kaydetmişti: "Ankara'da Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye'deki 81 ilin jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan asi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250'ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere"

Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında darbe girişimine katılan askerler, karargahta görevli diğer askerlerce polise teslim edildi. Gözaltına alınarak sivil polis aracına konulan üniformalı askerlerin rütbeleri sökülerek yere atıldı. Birliğin nizamiyesine Türk bayrakları asılırken, nizamiye önünde toplanan vatandaşlar, İstiklal Marşı okudu. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına giden yollar ise kamyonlarla trafiğe kapatıldı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk hakkında, vatana ihanet suçundan işlem başlatıldı. Öztürk gözaltına alındı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.