Header Ads

2847 hakim ve savcı ihraç edildi, 'İtirafçı savcı' Ferhat Sarıkaya açığa alındı

sabah/sputnik/cumhuriyet

HSYK 2 bin 847 hakim ve savcının daha meslekten ihraç edilmesine karar verdi. HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSYK Genel Kurulu'nun oy birliğiyle aldığı kararla, KHK'nın 3. maddesi uyarınca ihraç edilen 2 bin 847 hakim ve savcı arasında, Mustafa Bilgili, Burhan Yaz, İbrahim Okur, Ahmet Kaya, Mustafa Başer, Metin Özçelik, Teoman Gökçe ve Nesibe Özer'in de bulunduğunu bildirdi. FETÖ soruşturması kapsamında Gülen Cemaati ile ilgili bildiği her şeyi itiraf eden ‘Şemdinli savcısı' Ferhat Sarıkaya da açığa alındı. ‘Şemdinli savcısı' olarak bilinen Ferhat Sarıkaya açığa alındı. Sarıkaya, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında Gülen Cemaati ile ilgili her şeyi  itiraf etmişti.

Sarıkaya, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Seferi Yılmaz'a ait Umut Kitabevi'nin 9 Kasım 2015'te bombalanmasıyla ilgili iddianameyi hazırlayan isimdi. İddianamede dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt ‘çete kurmak'la suçlanmıştı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, HSYK'nın son kararnamesi ile Ankara Adliyesi'nden Sincan Adliyesi'ne atanan savcı Ferhat Sarıkaya dönemin Van Başsavcı Vekili Muharrem Morgül'ün bir gün kendisini odasına çağırdığını belirterek "Van 100. Yıl Rektörü (Yücel Aşkın) hakkında bir ihbarda bulunduğunu, bunun soruşturulacağını, tıbbi cihaz alımı ihalesinde yolsuzluk yapıldığını, bu konuyu araştırmamı istedi. Van'da en kıdemsiz savcı ben olmama rağmen soruşturmayı bana verdi" demişti.

'CEMAATTEN HER AY PARA ALDIM' DEMİŞTİ

Şemdinli iddianamesini yazan savcı Ferhat Sarıkaya meslekten atıldığında cemaatten her ay para aldığını söylemişti. Sarıkaya'ya para götüren ismin de Gazi Üniversitesi'nin FETÖ soruşturmasından tutuklanan eski Personel Daire Başkanı Mehmet Saltan olduğu ortaya çıktı. Saltan ifadesinde parayı nasıl götürdüğünü anlattı. Saltan, ifadesinde FETÖ'nün 'Bilkent imamı' olduğunu itiraf etmişti.

'SARIKAYA BU ÜLKEDE BİR DARBEYİ ENGELLEDİ'

Saltan, savcı Sarıkaya'ya neden yardım edildiğini sorduğunda, 'Sarıkaya bu ülkede bir darbeyi engelledi. Millet ona çok şey borçlu' cevabının verildiğini aktarmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.