Header Ads

Gaziantep'te düğüne bombalı saldırı: 54 kişi yaşamını yitirdi

dw/sputnik foto:epa/s.suna

Gaziantep'te cumartesi akşamı bir düğünü hedef alan bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 50'ye yükseldi. IŞİD şüphesi dile getirilirken, olay yerinde parçalanmış canlı bomba yeleği bulunduğu açıklandı.

Gaziantep'te cumartesi akşamı bir sokak düğünü sırasında düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı yükseliyor. Gaziantep Valiliği'nden yapılan ilk açıklamada, , "Şahinbey ilçemiz Beybahçe Mahallesi'nde yapılan bir düğüne, menfur bir bombalı terör saldırısı gerçekleştirilmiştir. Çok sayıda ambulans sevkedilmiştir" denildi.

Valilik, olay yerinde parçalanmış canlı bomba yeleği bulunduğunu açıkladı. Canlı bomba olduğu belirlenen çocuğun üzerindeki patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşanan katliamın ardından, dün akşam saatlerine kadar 51 kişinin öldüğü belirtilirken, hastanelerde tedavi gören yaralılardan 3’ünün de bu sabah yaşamını yitirdiği açıklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 20 Ağustos 2016 Cumartesi günü saat 22.50'de Şahinbey ilçesi Beybahçe mahallesinde yapılan bir düğüne canlı bombayla düzenlenen terör saldırısında 50 vatandaşın hayatını kaybettiği belirtildi. Başsavcılığın görevlendirme yaptığı belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:​

​"Olaydan sonra Cumhuriyet Başsavcılığımızca 2 cumhuriyet başsavcı vekili, 4 cumhuriyet savcısı görevlendirilmiş olup, olay yeriyle ilgili polisle birlikte inceleme başlatılmış, olay yerinde bir adet parçalanmış canlı bomba yeleği elde edilmiştir. Ölenlerin otopsi işlemleri sonuçlandırılarak kimliği tespit edilenler ailelerine teslim edilmeye başlanmıştır. Olayın fail veya failleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca yoğun bir çalışma yapıldığı, birtakım bilgi ve bulgulara ulaşıldığı, fail veya failler hakkında bir kanaat oluştuğu ancak soruşturmanın selameti açısından bu husustaki bilgilerin netleşmesi halinde kamuoyuyla paylaşılacaktır."

Saldırının arkasında kimin olduğu henüz kesinlik kazanmadı. Bazı AKP milletvekilleri olayın arkasında IŞİD'in olabileceğini belirtirken, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada da olayın failinin IŞİD olduğu ihtimali dile getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gaziantep'te gerçekleşen terör saldırısıyla ilgili görüşlerine yer verildi.

Erdoğan, "Bir kez daha altını çizerek belirtmek istiyorum ki, ülkemiz ve milletimiz için 15 Temmuz silahlı darbe girişiminin ve o gece kaybettiğimiz 240 vatandaşımızın faili FETÖ’yle, sadece son bir ayda asker, polis ve köy korucularından oluşan 70 güvenlik görevlimizin katili PKK ile Gaziantep saldırısının muhtemel faili DAİŞ arasında hiçbir fark yoktur. Bu örgütleri ülkemizin ve milletimizin üzerine saldırtanlara mesajımız yine aynıdır, başaramayacaksınız!” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “Türkiye'ye güçleri yetmeyenlerin, etnik ve mezhep temelli hassasiyetler üzerinden vatandaşlarımızı birbirlerine karşı kışkırtma senaryoları tutmayacaktır.” dedi.

HDP: Saldırı parti üyemize yönelik

Öte yandan HDP de saldırıyı kınayan bir açıklama yayımlayarak, düğünün bir parti üyelerine ait olduğunu vurguladı. Olayın ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partili milletvekillerinin Güney Afrika'ya yapacakları ziyaretlerinin iptal edildiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Partili üyelerimizin düğününe yönelik terör saldırısı sonucunda salonda bulunan çoğunluğu kadın ve çocuk çok sayıda yurttaşımız yaşamını yitirdi, çok sayıda yaralımız var. Acımız büyük. Bu saldırıyı yapanları, arkasındaki güçleri, zihniyeti en sert biçimde kınıyor ve lanetliyoruz."

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Gaziantep’teki saldırıyla kaos ve iç savaş hedeflendi. Antep'teki tüm siyasi partilerden milletvekili arkadaşlara sesleniyorum. Gelin taziyede bir olalım, yan yana duralım. Bu fotoğrafla o alçaklara en iyi cevabı vermiş oluruz" dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Gaziantep'teki terör saldırısı nedeniyle olağanüstü toplanacak. Parti genel merkezinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında gerçekleştirilecek MYK, 17.00'de başlayacak.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.