Header Ads

İtalya depreminde yaşamını yitirenlerin sayısı 247'ye yükseldi

dw

İtalya'daki depremde ölenlerin sayısı 247'ye çıktı. Ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor.

İtalya'daki şiddetli depremde hayatını kaybedenlerin sayısı gece saatlerinde daha da arttı. Şimdiye kadar enkaz altından 247 ceset çıkarıldı. Çok sayıda kayıp bulunduğundan ölü sayısının daha da artmasından endişe ediliyor. Yer sarsıntısının merkez üssü yakınlarındaki Amatrice'de ölü sayısının 200 olduğu açıklandı.

Salıyı çarşambaya bağlayan gece İtalya'nın orta kesimlerinde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde birçok yerleşim birimi kısmen yerle bir olmuştu. Perşembe günü de çok sayıda artçı deprem kaydedildi.

Kurtarma ekipleri gece boyunca eğitimli köpek ve el fenerleriyle enkaz altındaki sağ kalanları aradı. Arama çalışmalarında onlarca cesede rastlandı.

Depremin bilançosu 2009 yılında L'Aquila'yı vuran depremin boyutlarına ulaştı. 2009 yılındaki depremde 300'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi afet bölgesinde yaptığı inceleme sırasında ölü sayısının artabileceğini söyledi. Depremde yüzlerce kişi de yaralandı. Kaç kişinin daha yıkılan binaların enkazında mahsur kaldığı tahmin edilemiyor.

Evleri yıkılan binlerce kişi geceyi çadırlarda geçirdi. Bölgedeki yaşlı ve tarihi binaların büyük bölümü tamamen yıkıldı. Afet bölgesinde olağanüstü durum ilan edileceği açıklandı.

Afrika ve Avrasya levhalarının sürtüşme hattında yer alan İtalya sık sık depremlere sahne oluyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.