Header Ads

CHP'den 'Mutabık değiliz, asla olmayacağız' manifestosu


Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının gündemini kamuoyu ile paylaştı. KHK'(Kanun Hükmünde Kararname)ler ile parlamentonun yok sayıldığını söyleyen ve 'hükümet, Atatürkçü kim varsa toplama gayretine girdi' diyen Selin Sayek Böke hükümeti uyardı: "Demokrasiyi hiçe sayan hiç bir adımın ortağı olmayız."

Böke'nin açıklamalarının satırbaşları şöyle:

Maaalesef acılarımız paylaşarak başlıyoruz. Acılıarımı büyüdü. Ülkemizini her yerinde vatani görevlerini yapan gençlerimiz onlarca sayılarla kaybediyoruz, kurban veriyoruz. Terör bizden canlarımızı alıyoruz. Maalesef bu sayı hızla artıyor. Hafta sonu 30 şehit verdik. Cumartesi günü 20 gencimizi kaybettik. Unutmayalım biz 30 can kaybettik. Anneler 30 çocuk kaybetti. Matemini birlikte tutmak zorundayız. Kayıpları normalmiş gibi davranmaya kimsenin hakkı yok. Biz hayatımıza onlar canlarını kaybetmemiş gibi devam edemeyiz. Ülkeyi ülke yapan acılara ortak olmaktır. Ülkemizin belli bölgesinde gençlerimiz hayatını kaybederken diğer bölgelerde olmamış gibi davranıyorsa burada bir sorun var demektir.

Kara cumartesi gibi bir günden sonra gazeteleri elimize aldık. Yandaş medyanın baş sayfasında yoktu. Diğerlerinde ise bir iki satırla geçiştirilmişti.

Terör siyasi nutukla söndürülmüyor. Siyasiler sorumluluk almalıdır. kimsenin "Çözüm mözüm yok" deme lüksü yoktur. Siyasilerin görevi yaralara çare üretmektir, kanı durdurmak için iktidar olursunuz.

Terör konusunda ciddi bir yaklaşım ortaya konulmuyor. Teşvik paketi açıklandı. Bölgesel kalkınmada kamu yatırımlarının gücü olmalıdır. Ancak yatırım iklimi olmalıdır. Bu da yaşam iklimi olursa olur. Böyle olursa bu paketler daha doğarken ölü doğarlar.

Bir insan temizliği gerçekleştiriliyor. Üniversitelerde bilim üreten akademisyenlerimiz var. Hükümetin solcu, Atatürkçü bildiği kim varsa temizleme gayretine girdiği döneme giriyoruz.

Bu darbecilerin yaklaşımından farklı değil. 12 Eylül darbesi bilim üreteni, fikir üretini yok etmeyi hedef seçmişse hükümet de bunu görev edinmiş görünüyor.

Türkiye'yi siz bu hale getirdiniz. Demokrasi diyen herkesi kendinize karşı gördünüz. şimdi herkesi hayatını zindan ediyorsunuz. Siyasi fırsatçılık yapmanıza izin vermeyeceğiz. Aldatıldık demenize de izin vermeyeceğiz. Üniversitelerden, akademisyenlerden elinizi çekin.

Akademisyenler hakkında zaten açılmış bir dava vardı. Ancak KHK ile atıldılar. Biz bu hukuki mücadelesinin yanında olacağız. CHP elindeki tüm araçlarla sonuna kadar mücadele edecek.

MUTABIK DEĞİLİZ

Bugün gazeteciler gözaltına alındı. Bu liste çok uzun. Darbe hukukunun hükümet tarafından işletildiği diğer bir alan medyadır. Suçun ve cezanın şahsiliği de gözetilmiyor.

KHK ile parlamento yok sayılıyor. Bunu mutabakatla kabul etmemiz isteniyor. Bizler gerçek Türkiye romantikleriyiz.  Demokrasiyi hiçe sayan hiçbir adımın da ortağı olmayız.

Biz Anayasa'ya karşı olan KHK'larda mutabık değiliz, asla olmayacağız. Biz Adli yıl açılışının Saray'da yapılmasına mutabık değiliz, asla olmayacağız. Biz Meclis'in yok sayılmasında mutabık değiliz, asla olmayacağız. Üniversitelerin özgürlüklerinin ellerinden alınmasında mutabık değiliz, asla olmayacağız. Suçlu suçsuz ayrımı yapmadan cadı avına dönüşmüş hukuksuz süreçlerde asla mutabık değiliz, asla olmayacağız. Devletin başka cemaatlere teslim edilmesinde mutabık değiliz, asla da olmayacağız.

Mutabık olduğumuz tek konu darbelerin karşısında olunması gerektiği ama Türkiye'de samimi bir demokrasinin inşa edilmesi konusu.

AKP KENDİ İÇİNDE DE TEMİZLİK YAPMALI

Darbelerin bir daha yaşanmaması için AKP'nin eliyle devlete yerleştirmiş olduğu FETÖ'den devletin temizlenmesi gerektiği konusunda da mutabıkız. Ellerinizle yerleştirdiniz şimdi hep beraber hukuk çerçevesi içerisinde bu temizliği yapacağız. Ama asla demokrasi dışına çıkan adımlarınızda yanınızda olmayacağız. Bir darbe fırsatçılığıyla Türkiye demokrasisinin yıkılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Herşeyden önce FETÖ'yü devlete yerleştirmiş olan AKP'nin kendi içinde de temizlik yapması şarttır. Fethullah Gülen'le resimlerini her yerde yayınladılar. Yetkilerini yasa dışı olduğu belli olan bir örgütle paylaştılar. Yaklaşım küçük balıkları temizleyelim büyük balıklara dokunmayalım. Dün FETÖ'yle paralel yürüyen AKP'nin temizliğe kendi içinden başlaması gerekmektedir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.