Header Ads

Vedat Türkali son yolculuğuna uğurlandı

Serkan Akkoç/HT foto: imgekitabevi

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle 97 yaşında hayata gözlerini yuman Türk edebiyatının usta ismi Vedat Türkali, bugün Dünya Barış Günü’nde Teşvikiye Camii’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Tören bitiminde Vedat Türkali’nin cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na 2013 yılında kaybettiği 72 yıllık hayat arkadaşı eşi Merih Pirhasan’ın yanına defnedildi.

Türkali’nin Yalova Devlet Hastanesi morgunda bulunan naaşı, dün hastane önündeki törenin ardından İstanbul’a getirildi. Uğurlama törenine, CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Türkali’nin arkadaşları ve vatandaşlar katıldı.

Yazar Hasan Kıyafet, törende yaptığı konuşmada, “Boşluğu doldurulamayacak bir değerimizi sonsuzluğa uğurluyoruz. Onun güzel dünyası, romanları, filmleri yolumuzu ışıldatacak’ dedi.

Türkali’nin cenazesi, kendisine 71 yıl boyunca hayat arkadaşlığı yapan ve en büyük destekçisi olan eşi Merih Pirhasan’ın yanında toprağa verilecek.

‘AĞAÇLAR AYAKTA ÖLÜR LAFINI DOĞRULADI’

Zülfü Livaneli: Hepimizin hayatında çok önemli etkiler yapmış, hem büyük bir yazar; hem de duruşu, kişiliğiyle “Ağaçlar ayakta ölür” lafını doğrulayan bir insandı. Türk edebiyatının unutamayacağı eserler verdi.
Atilla Dorsay: Türkiye’nin ilk büyük ve gerçek solcularından biriydi. Türkiye’de komünist olmanın, solcu olmanın çok ağır bir bedel ödendiği yıllarda o bu konudaki en büyük öncülerden biriydi. Hem sinemamız hem de edebiyatımız için bir anıttır ve hep öyle anılacaktır.
Edip Akbayram: Hem sanat dünyası, hem ülke için çok büyük bir kayıp. Sanatçılar, bıraktıkları eserlerle anılırlar. Sanıyorum Vedat Abi de gün geçtikçe, yıllar geçtikçe bu toplum için büyüklüğünü daha da çok gösterecektir.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.