Header Ads

Ankara’da 30 Kasım'a kadar tüm eylem ve gösteriler yasaklandı


Ankara Valiliği güvenlik gerekçesiyle kentte her türlü toplantı, etkinlik ve gösteriyi yasakladı. Yapılan açıklamaya göre 17 Ekim’de başlayan yasak 30 Kasım’a kadar sürecek.

Ankara Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, edinilen istihbarat bilgilerine göre "yasadışı terör örgütlerinin” kentte "eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıklarının” tespit edildiği belirtildi. Açıklamada, "özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir” ifadesine yer verildi.

Ankara Valiliği bu nedenle, halkın “can ve mal güvenliğinin sağlanması, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde” her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüşü yasakladı. Söz konusu yasak, halka açık olan yol, meydan, cadde, sokak, park gibi alanlarda yapılabilecek etkinlikleri kapsıyor. Açıklamaya göre, kamu kurum ve kuruluşlarının halka açık alanlarda yapacağı etkinlikler ise Valilik iznine tabi olacak.

Söz konusu yasak kararı, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu kapsamında Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11'inci maddesinin verdiği yetkiye dayanarak alındı.

Yasak 30 Kasım'a kadar geçerli olacak. Açıklamada ayrıca yasağa uymayanlar hakkında adlî işlem yapılacağı belirtildi.

Bu süre içinde kutlanması planlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile Atatürk'ün anılacağı 10 Kasım törenlerinin akıbeti ise belirsizliğini koruyor.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.