Header Ads

CHP: 'Proje Okul'da sinsi bir plan var

Kadıköy'de bulunan Avni Akyol Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi
önünde saat 15.00'te toplanan veliler, lisenin "Proje Okul"a döndürülmesini protesto ederek eylem yaptı.

Veliler, “Proje Okul" kapsamına alınan Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi'nde, 8 yılını dolduran öğretmenlerin başka okullara tayin edilmesine tepki gösteren sloganlar attı. Velilere CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ve CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin de destek verdi.

Velilerle basın toplantısı düzenleyen CHP'li Yarkadaş, proje okullara neden itiraz ettiklerini ifade etti. Yarkadaş, Proje Okullar’ın önünde silahlı polisler ve TOMA’ların bulunduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

‘BAKAN BU ÇIĞLIKLARA KULAK TIKIYOR’

“AKP’nin Milli Eğitim Bakanı buradaki velilerin çığlıklarına kulaklarını tıkıyor. Sadece velilerin çığlıklarını duymazdan gelmiyor. Aynı zamanda Danıştay’ın verdiği kararı da görmezden geliyor. Danıştay proje okulların yürütmesinin durdurulmasına yönelik karar verdi ve dosyayı Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Normalde şu an Proje Okul adı verilen uygulamanın durdurulması ve Anayasa Mahkemesi’nin kararının beklenmesi gerekiyor.

Alelacele bu okulları bir an önce proje okuluna dönüştürmek istiyor. Burada iki yönlü bir amaç var.
Bir, Milli Eğitim Bakanı eline geçirdiği yetkiyle istediği okula, liyakatina bakmadan istediği müdürü atıyor. Kadrolaşmak istiyor. Her okulu İmam Hatip’e çevirmek istiyor.

Aynı zamanda başka bir nokta daha var . Onun altını çizmek gerekiyor. Herkes biliyor ki mevcut İmam Hatip öğrencilerinin üniversiteye girme oranı çok düşük. Bu okullar İmam hatiplere çevrilerek, imam hatiplerin üniversiteye giriş oranının artırılması hedefleniyor. Burada AKP’nin kirli ve sinsi bir planı var. Biz ilk günden beri ailelerle buna karşı mücadele ediyor ve AKP’ye kafana göre dizayn edemezsiniz diyoruz.

‘OKUL ÖNÜNDE SİLAHLI POLİSLER’

Biz demokratik hakkımızı kullandıkça, hiç kimseye zarar vermedikçe AKP kendi projesini dün olduğu gibi bu şekilde ortaya koyuyor. İşte bu şekilde (elindeki fotoğrafı göstererek) silahla bize dayatmak istiyor. Biz silahların gölgesinde değil, bilimin ışığında eğitim istiyoruz. AKP iktidarı dün Kadıköy Anadolu Lisesi’nin önüne TOMA’ları gönderdi. Okulun içine sivil polisleri soktu. Dün konuştuğum bir öğrenci neye uğradığını şaşırmış durumdaydı. İçerde ne yapacaklarını bilmez bir durumda olduklarını söyledi.

‘TAM BİR AYDIR EĞİTİM VERİLMİYOR’

Okullarda tam bir aydır eğitim ve öğretim verilmiyor. Öğretmenlerin ve öğrencilerin psikolojisi bozuldu. Ders kitapları dağıtılmıyor. O yüzden diyoruz ki; gelin artık bu yanlıştan dönün. Yol yakınken dur deyin. Türkiye’ye dayattığınız bu sistemi, 155 okulun öğrencileri ve öğretmenlerine de dayatmayın.

Girişimlerimiz sonucu okulun önündeki TOMA’lar geri çekildi. Ancak, ne yazık ki; okul bahçesinde sivil polisler beklemeye devam etti. Bir kez daha söylüyorum; silahların gölgesinde, dayatmayla, zorla verilecek bir eğitimi reddediyoruz ve kabul etmiyoruz. Bu manzara (elindeki fotoğrafı göstererek) AKP iktidarının yarattığı Türkiye fotoğrafıdır. AKP, proje okul adı altında silah zoruyla okulları değiştirmeye, dönüştürmeye, öğrencilere gözdağı vermeye çalışmaktadır. Silahla da gelseniz , TOMA’yla da gelseniz, biber gazıyla da gelseniz Türkiye’nin en aydınlık öğrencilerini ce öğretmenlerini değiştiremezsiniz, dönüştüremezsiniz.

‘KÜRK MANTOLU MADONNA VE SABAHATTİN ALİ’Lİ ÖRNEK’

Konuşmasında Sabahattin Ali’nin 'Kürk Mantolu Madonna' romanını örnek gösteren Yarkadaş, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Buradaki öğrenciler ve öğretmenler “Kürk Mantolu Madonna’yı” yazan eğitimci Sabahattin Ali’nin ışığında yürüyorlar. O yüzden değil silahla TOMA’yla da gelseniz, bu liselerin ışığını söndürmeye gücünüz yetmez. AKP ne yapıyor? Kendi tabanını ikna edebilmek için demagoji üzerine demagoji yapıyor . Bugün bakan diyor ki öyle bir nesil yetiştireceğiz ki , 15 Temmuz gibi olaylar olunca hemen sokağa çıksın. Sayın Bakan 15 Temmuz darbe girişimine herkes karşı çıktı. Bu alçak darbe girişini herkes kınadı. Herkes meşru olmayan bu yönetim isteğine itiraz etti. Siz nerden biliyorsunuz bu okulun öğrencilerinin darbeye karcı çıkmadığını? Bu ailelerin darbeyi lanetlemediğini, darbeye karşı olmadıklarını nerden biliyorsunuz?”

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.