Header Ads

CHP, Valilik'in yasak kararını tanımıyor: 29 Ekim'de 1. Meclis'ten Anıtkabir'e yürüyeceğiz


CHP, 29 Ekim'de Ankara'da yürüyüş yapma kararı aldı. Partinin kararını açıklayan MYK Üyesi Tekin Bingöl, "29 Ekim'de 1. Meclis'ten Anıtkabir'e yürüyeceğiz" dedi. ​

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, “Gerçekleştireceğimiz bu yürüyüşe parlamenter demokrasimizin savunucusu CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da katılacaktır. Bu yürüyüş sıradan bir yürüyüş değildir. Bu yürüyüş sadece bir yıldönümüne özgü yürüyüş değildir. Bu yürüyüş cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığımızı kararlı bir şekilde göstereceğimiz bir yürüyüş olacaktır.” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda CHP’nin düzenleyeceği kutlamalara ilişkin bilgi verdiği basın toplantısında şöyle konuştu:

BU ONURLU YÜRÜYÜŞÜMÜZE BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZ DAVETLİ

Günaydın değerli basın mensupları, bugünkü basın toplantımızın konusu malum birkaç gündür gündemde de yer bulan 29 Ekim etkinlikleri. Biz biliyoruz ve inanıyoruz ki, parlamenter demokrasimizin mabedi TBMM’dir. O nedenle 93 yıl önce temelleri atılan cumhuriyetimizin kuruluş yıldönümünde, yine o temellerin atıldığı çatı olan Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Gerçekleştireceğimiz bu yürüyüşe parlamenter demokrasimizin savunucusu CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu da katılacaktır. Bu yürüyüş sıradan bir yürüyüş değildir. Bu yürüyüş sadece bir yıldönümüne özgü yürüyüş değildir. Bu yürüyüş cumhuriyete ve demokrasiye olan bağlılığımızı kararlı bir şekilde göstereceğimiz bir yürüyüş olacaktır. Tıpkı 19 Mayıs’ta, 30 Ağustos’ta; Kızılay’dan Anıtkabir’e gerçekleştirdiğimiz yürüyüş gibi bu yürüyüşte sadece Cumhuriyet Halk Partililer olmayacak, cumhuriyete, laikliğe, demokrasiye, barışa, özgürlüğe sahip çıkan, bu değerleri çok önemseyen bütün vatandaşlarımızın davet edildiği bir yürüyüş olacaktır.

Anafartalar’la başlayan, 19 Mayıs’ta ruh bulan, 30 Ağustos’taki zaferle taçlanan ve nihayet 29 Ekim’de cumhuriyetin ilanıyla şekillenen bir kutlu yürüyüştür ve bu kutlu yürüyüşe tüm vatandaşlarımız davetlidir. Biz öncülük ediyoruz. Biz parlamenter demokrasiye olan inancımızın ve cumhuriyete olan bağımlılığımızın gereği olarak öncülük ediyoruz. Ama bu değerlere sahip çıkan hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun bütün vatandaşlarımızın bu değerler manzumesi altında birleşerek bu büyük yürüyüşe, bu onurlu yürüyüşe katkı koyacaklarına da yürekten inanıyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş demokrasinin en iyi şekilde hayata geçirileceği hükümet şekli cumhuriyettir demiştir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir. O nedenle bir ülke yönetimi bir şahsa, bir zümreye, bir gruba teslim edilemeyecek kadar kıymetlidir, önemlidir. Onun için biz cumhuriyete ve parlamenter demokrasiye olan bağlılığımızı ve kararlılığımızı sonuna kadar sürdüreceğiz.

Başvurumuzu yaptık. Resmi başvurumuz önemli ölçüde kabul görmüştür. Bizim kararlılığımız her hâlükârda bu yürüyüşü gerçekleştirmek noktasındadır. Ama yaptığımız başvuru da olumlu karşılanmıştır. O nedenle bütün vatandaşlarımızın huzur içinde Cumhuriyet Halk Partisinin bundan önce gerçekleştirmiş olduğu etkinliklerde olduğu gibi güvenli bir şekilde, emniyetin de sonuna kadar çok nitelikli bir güvenlik önlemini alacağına da yürekten inanıyoruz. Vatandaşlarımız en ufak bir kaygı duymadan bu büyük yürüyüşe, cumhuriyete, parlamenter demokrasiye ve sonuçta Türkiye’nin barışına ve kardeşliğine hizmet edecek olan bu anlamlı yürüyüşe katılacaklarını düşünüyoruz.

Bütün sivil toplum örgütlerimiz, sendikalarımız, meslek odalarımız, hemşeri derneklerimizin tamamı bayraklarıyla ve yüreklerinde taşıdıkları demokrasi ve cumhuriyet sevdasıyla oraya davetliler ve daha önce yaptığımız o görkemli yürüyüşler gibi 29 Ekim yürüyüşümüzün de aynı görkemde süreceğine inanıyorum. Ankara'da güvenlik gerekçesiyle 30 Kasım'a kadar eylem ve yürüyüşler yasak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün yaptığı açıklamada, bu yasağın 29 Ekim ya da 10 Kasım ile ilişkilendirilmemesi gerektiğini belirterek, gerekli açıklamanın Ankara Valiliği tarafından yapılacağını söylemişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.