Header Ads

CHP'den Erdoğan'ın 'madam gibi ölmek var' sözlerine tepki: 'Ayrımcılığın beyanı'


CHP Kadın Çocuk Hak ve İhlalleri İnceleme ve İzleme Komisyonu Başkanı PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Komisyon Üyeleri Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel ve Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adam/madam sözleri üzerine bir basın açıklaması yayımladı.

Açıklama şöyle:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da yaptığı konuşmada darbe girişiminin yaşandığı gece hayatını kaybedenleri anarken, “Bir adam gibi ölmek var, bir de madam gibi. Ölelim ama adam gibi ölelim” diyerek bir kez daha ayrımcı bir beyanın altına imzasını atmıştır. Attığı ucuz hamaset nutkunun içine kadınları malzeme yapmasının yanı sıra aynı cümle içerisinde ölümü yüceltmesi de ayrı bir sorundur. Darbe girişiminde hayatını kaybedenleri onurlandırmanın yolu ölümü yüceltmek veya kadınları aşağılamak değildir.

Başbakanlığı döneminden başlayarak cumhurbaşkanlığı dönemine uzanan bütün iktidar dönemlerinde kadınlara karşı ötekileştirici ve ayrımcı bir dil kullanmayı marifet sayan ve kadın erkek eşitliğine inanmadığını açıkça beyan etmiş birisinin bu son beyanı da aslında bu ülke kadınlarına şaşırtıcı gelmemektedir.

Hatırlanacağı üzere Erdoğan daha önce de, kadınların ne zaman, kaç çocuk doğuracağından tutun da, Müslüman ailenin doğum kontrolü yapamayacağına ilişkin kadınları ve kadınların tercihlerini sorgulayan pek çok açıklama yapmıştır.

Açıktır ki, kadınları ikinci sınıf gören, her fırsatta aşağılayan, kadınları yalnızca aile içinde değerli kılan bu anlayış, kadın kimliğini toplumsal alandan silmek istemektedir.

AKP’li kadın milletvekillerinin ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın daha önce Erdoğan’ın kadınları aşağılayan sözlerine tepki vermedikleri gibi, bu beyana da tepkisiz kalmaları ayrı bir zihni fukaralığa işaret etmektedir.

Bütün bu akıl fukaralığına ve kadınları yok sayma çabalarına inat, bu ülke kadınlarının eşitlik mücadelesi her alanda sürecektir.

Bu zihniyeti ve söylemlerini şiddetle kınadığımızın kadınlarımız ve kamuoyumuz tarafından bilinmesini isteriz."

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.