Header Ads

Dünyanın en büyük barosu olan İstanbul Barosu'nun başkanlığı için 5 aday ve grup yarışıyor

t24/başka haber

İstanbul Barosu’nun yeni başkanı 22 Ekim 2016 Cumartesi günü yapılacak Genel Kurul ve 23 Ekim 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek seçim sonucu belirlenecek.

İstanbul Barosu'na kayıtlı avukatların öncelikle 22 Ekim’deki Genel Kurul’da imza atmaları gerekiyor. Seçimlere Haliç Kongre ve Kültür Merkezi ev sahipliği yapacak.

Dünyanın en büyük barosu İstanbul Barosu'nun yeni dönem başkanı olmak için beş aday yarışıyor. Mevcut başkan Ümit Kocasakal 'aday ol' baskısına karşın aday olmadı.

Kocasakal seçimlerde Av. Mehmet Durakoğlu'nu desteklediğini açıklayarak, "Son olarak, aday olmama kararım üzerine, gurubumuzda yaptığımız istişare ve değerlendirmeye bağlı olarak,  başta ben olmak üzere ittifakla başkan adayımız olarak belirlenen, görev yaptığım üç dönem boyunca ve  halen İstanbul Barosu  Başkan yardımcılığı görevini yürüten, benim de listesinde delege adayı olduğum yol ve mücadele arkadaşım sayın Av. Mehmet Durakoğlu'nu yürekten desteklemekte ve kendisine başarılar dilemekteyim" dedi.

Seçimin favorisi ise Kocasakal'ı 3 dönemdir aday gösteren Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu'nun yeni adayı Mehmet Durakoğlu.

2 yıl önceki seçimi Kocasakal 14435 oy ve %65 oy oranıyla açık ara kazanmıştı.

İstanbul Barosu’nun başkanlık seçimi için aday olan 5 isim şöyle:

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu

Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu’nun adayı Av. Mehmet Durakoğlu “Kaldığımız Yerden Devam” sloganıyla adaylık kampanyasını yürütüyor. İstanbul Barosu Başkanı Av. Doç. Dr. Ümit Kocasakal’ın başkan yardımcılığı görevini yürüten Durakoğlu, 1956 Sivas doğumlu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Durakoğlu’nun 10 kişilik Yönetim Kurulu üyeleri arasında 4 kadın avukat yer alıyor.

Hukukun Üstünlüğü Platformu

AKP'ye yakınlığıyla bilinen Hukukun Üstünlüğü Platformu'nun adayı Av. Mehmet Sarı, 1975 Çorum doğumlu. İstanbul Barosu’nun başkanlığına aday en genç isim olan Sarı, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar Grubu

HDP ve sosyalist örgütlere yakınlığıyla bilinen Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar grubunun adayı Av. Several Ballıkaya, İstanbul Baro Başkanlık seçiminin tek kadın adayı. Ballıkaya’nın 10 kişilik Yönetim Kurulu listesinin içinde de 5 kadın üye yer alıyor.

Milliyetçi Avukatlar Grubu

MHP'ye yakınlığıyla bilinen İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı Av. Ali Rıza Kaplan, seçim sürecini “Adaletin Peşinde İMAG’da Birliğe” sloganıyla yürütüyor. 1970 Zonguldak doğumlu Kaplan, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu.

Avukat Hakları Grubu

Avukat Hakları Grubu’nun adayı Av. Ömer Kavili, 1960 Malatya doğumlu. İstanbul Hukuk Fakültesi mezunu Kavili, İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezinin de kurucusu. Baro başkanlığına adaylığını en son açıklayan isim olan Kavili, Yönetim Kurulu üye listesini de henüz paylaşmadı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.