Header Ads

Kılıçdaroğlu: Halk, tüm propagandalara rağmen başkanlığı istemiyor

Meriç Tafolar / Milliyet 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin 3 saat süren MYK toplantısında başkanlık sistemi ve 29 Ekim cumhuriyet bayramı’nı kapsayan gösteri yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin olarak, “Bu tartışmalar birinin koltuk hırsı için yapılıyor. Her gün şehit haberleri geliyor, bunlar bile görülmüyor. Atatürk’ün dahi kendi için istemediği koltuğu kendisi için istiyor. Çünkü Mustafa Kemal, başkanlık sisteminin Türkiye’yi ileri götürmeyeceğini biliyordu. Başkanlık tartışmasını kişiler ya da partiler üzerinden yapmıyoruz, başkanlığa karşı olmamız bir kişiye karşı olduğumuz için değil. Başkan, bir CHP’li olsa da hatta ben dahi olsam başkanlık sisteminin gelmesine karşıyım” dediği ifade edildi.

‘Yok etmek istiyor’

Erdoğan ailesini kastederek, ‘Hedefleri Suud ailesi gibi olmak’ dediği öğrenilen Kılıçdaroğlu’nun, “Herhalde başkan olursa, damadını da başkan yardımcısı yapmayı istiyor. Nihai hedefleri Ortadoğu ülkelerinde olduğu gibi demokrasiyi yok etmektir” dediği kaydedildi. Kılıçdaroğlu’nun, “Başkanlığı sadece CHP’liler değil Atatürk ve kurucu değerlere inanan herkes karşı çıkıyor. Halk, tüm propagandalara rağmen başkanlığı istemiyor. Olası referandumda olanca gücümüzle karşı çıkacağız” dediği ifade edildi.

MHP uyarısı yaptı

Kılıçdaroğlu’nun, MHP ile CHP sözcüleri arasında bir süredir devam eden tartışmalara değinerek, “Muhalefet partileriyle polemiğe girmekten kaçının, muhalefete muhalefet edilmez” dediği ifade edildi.

‘Parlamenter demokratik sistemi savunuyoruz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki gün TBMM’deki makamında Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Charles Fries, dün ise parti genel merkezindeki makamında Birleşik Krallık Devlet Bakanı Alan Duncan ile görüştü. Görüşmelere CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz da katıldı.

‘Süreç yavaş ilerliyor’

Alınan bilgilere göre görüşmelerde 15 Temmuz darbe girişimi, OHAL süreci, Suriye ve Irak’taki son gelişmeler ile başkanlık sistemi tartışmaları değerlendirildi. Görüşmelerde, Avrupalı konukların “CHP’nin görüşlerini merak ediyoruz” dediği, Türkiye’nin AB üyelik müzakeresine ilişkin olarak da, Avrupa’daki Türkiye aleyhtarlığı ve hükümetin mevcut tutumu nedeniyle müzakere sürecinin yavaş ilerlediğine yönelik tespitlerini ilettiği belirtildi.

‘Fasılları açın’

Konuklar, “Bunu canlandırmak için CHP’nin önerisi nedir?” sorusunu da yöneltti. Kılıçdaroğlu’nun ise 23. ve 24. fasılların açılması gerektiğini vurguladığı, “Darbe girişiminin ardından yaşananlar Türkiye’nin elini maalesef zayıflatıyor” dediği kaydedildi.

Kılıçdaroğlu’nun, “Güçlerin ayrılığı değil güçlerin birliği gibi bir durum söz konusu. Başkanlık sistemi tartışmalarını doğru bulmuyoruz. Parlamenter demokratik sistemi savunuyoruz ve bunu geliştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız. Başkanlık değil bir tek kişi yönetimi tartışılıyor. Türkiye’nin özgür bir tartışmanın dahi olmadığı böylesi bir atmosferde büyük değişiklikler yapması doğru değil, bunu tartışması dahi doğru değil. Özgür bir tartışma ortamı yok, akademisyenler, gazeteciler tutuklanıyor, böyle bir ortamda sistem tartışmaları sağlıklı yapılamaz” dediği belirtildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.