Leipzig Basın Özgürlüğü ve Medyanın Geleceği Ödülü Can Dündar ve Erdem Gül'e verildi


Can Dündar ve Ankara Temsilcimiz Erdem Gül’e verildiği açıklanan Leipzig Basın Özgürlüğü ve Medyanın Geleceği Ödülü 7 Ekim’de Almanya Leipzig şehrinde düzenlenen bir törenle Can Dündar’a takdim edildi. Erdem Gül, pasaportuna el konulduğu için törene katılamadı.

 Can Dündar, hem kendi ödülünü hem de Gül’e verilen ödülü aldı. Törene katılan Alman gazeteciler, Türkiye’de tutuklu olan 126 gazeteci için 126 mavi bolan uçurdu.

Can Dündar, Twitter adresinden, “Leipzig’deyiz. Alman meslektaşlar,Türkiye hapishanelerindeki gazetecilerin özgürlüğü için balon uçurdu. Her birine bir tane, toplam 126 balon” diye yazdı.

Deutsche Welle Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Erdem Gül ise ödülle ilgili şunları söyledi:

“Ödül törenine ben katılamayacağım. Çünkü Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildi ve OHAL süresince de -neredeyse üçüncü ayına yaklaşıyor darbe girişiminin ardından yeni girdiğimiz süreç- sekiz adet kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarıldı. Bu KHK’ler doğrultusunda Türkiye’de ‘bizim gibi devlet aleyhine işlenmiş suçlardan soruşturmaları bulunanların’ pasaportlarını iptal ettiler. Mahkeme kararına dayanmadan, tamamen idari bir işlem olarak... Türkiye’de gazetecilik, ifade özgürlüğü, ifadeyi yayma özgürlüğü en zor zamanlarından geçiyor. Bize verilen ödülü de Türkiye’de düşünce ve ifade yayma özgürlüğünü genişletme çabası ve bu çabayı sürdürürken uğradığımız baskılarla dayanışma çerçevesinde algılıyorum. Tabii ki her gazeteci gibi, yaptığımız ve manşet olduğumuz bir haberden dolayı bu ödülü almak isterdik ama olmadı.”

1 yorum :

  1. 1980 öncesi teröristleri, topluma, Kalaşnikof veya Sten makineli-tüfek tutan ellerine Sony video-kamera verilmek suretiyle kazandırılmışlardı. ERDOĞAN-karşıtı gibi görünen muhafazakar İngiliz dergisi The Economist, ATATÜRKÇÜ eylemcilerin “bozuk düzen” ile olan ihtilaflarının (ing. “irreconcilable contradictions”) “savaşım”ını medya zemininde sürdürmekte olduklarını çıtlatmaktan geri kalmamış! Bu yazıyı okuma ihtiyacı duyan ecnebi, yakın tarihimizi, bu “irreconcilable contradictions” lafının cahiliye devrinde sivri dillere pelesenk olmuş olduğunu bilecek kadar da iyi bilir. Kapitalist üst akıl Sn.ERDOĞAN'ın arkasındadır, TUSiAD'ın değil [bkz: “Absurdity in power”, The Economist dergisi, ©2017 The Economist Newspaper Limited, (ISSN) 9 7700 1306-1220, Volume 424 Number 9051, July 29th-August 4th 2017, Yazdıred by Roularta Printing Roeselare Belgium, s.21].

    YanıtlaSil

Başka Haber Designed by Templateism.com Copyright © 2014

Blogger tarafından desteklenmektedir.