Header Ads

'Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonu' başladı

Deutsche Welle Türkçe

Uzun zamandır hazırlığı yapılan Musul'u radikal İslamcı terör milisi IŞİD'den kurtarma harekatı gece saatlerinde başlatıldı.

IŞİD'in direniş görmeden ele geçirdiği Musul'un terör milisinden kurtarılması için çoktandır hazırlığının yapıldığı operasyon gece saatlerinde başladı. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi televizyondan yaptığı konuşmada IŞİD'in Irak'taki kalesi sayılan Musul'u kurtarma harekâtının başladığını ve kent merkezine sadece ordu ve polis güçlerinin gireceğini söyledi. Amerikan yönetimi terör milisiyle mücadelede önemli bir aşamaya gelindiğini duyurdu. Musul kurtarıldığı takdirde IŞİD'in Irak'taki askeri yenilgisi kaçınılmaz olacak.

Konuşmasında doğrudan Musul halkına seslenen El-İbadi, ‘zafer saatinin geldiğini ve Musul'u kurtarma operasyonunun başladığını' söyledi. Musul ahalisinden Irak ordusuna yardımcı olunmasını isteyen Irak Başbakanı, "Irak bayrağını dikmek üzere yakında yanınızda olacağız”, dedi. El-İbadi ‘2016'nın, terörizmin ve IŞİD'in başının ezildiği yıl olarak tarihe geçeceğini' belirtti.

‘Musul kurtarılırsa IŞİD biter'

IŞİD'in Irak'taki son kalesi sayılan Türkiye sınırı yakınlarındaki Musul 2014 yılında terör milisi tarafından ele geçirilmiş ve IŞİD buradan başlattığı operasyonlarla Irak'ın geniş kesimlerine hakim olmuştu. Suriye'nin önemli bir bölümünü işgal eden IŞİD Irak'ta ise kontrol ettiği toprakların üçte birini kaybetmişti.

Aylardır Musul harekatına hazırlanan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmergenin desteğindeki Irak ordusu kenti kuşatmıştı. Peşmergenin Musul'un merkezine girmeyeceği açıklandı. Taarruza yerel Sünni gruplar da destek veriyor. ABD'nin liderliğindeki uluslararası koalisyon havadan IŞİD mevzilerini bombalıyor. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ‘ABD ve diğer uluslararası ittifak üyelerinin Irak ordusu, Peşmerge ve Irak halkını zorlu mücadelesinde desteklemeye hazır olduğunu' söyledi. Carter hedeflerinin ‘IŞİD'i bir daha toparlanamayacak hale getirmek ve Musul ile bütün Irak topraklarını radikal milisin nefret ve barbarlığından kurtarmak olduğunu', dile getirdi.
 default

Yeni bir mülteci akını başlayabilir

ABD'nin IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Twitter mesajında ‘harekâtta Iraklıların yanında olmaktan gurur duyduklarını' bildirdi.

Musul ve çevresinde üslendiği tahmin edilen 4 bin dolayındaki IŞİD militanının kentin çevresinde tüneller açtığı ve koalisyon uçaklarının görüş alanını daraltmak için hendeklere doldurduğu petrolü ateşe verip lastik yaktığı öğrenildi. Kentteki sokak ve binalara yerleştirildiği tahmin edilen bombalı tuzakların Irak güçlerinin kent merkezine ilerleyişini zorlaştırabileceği belirtiliyor.

Irak Başbakanı el-İbadi ortak Musul harekatına katılan güçleri sayarken Türkiye'nin eğittiği Musullu yerel güçlerden oluşan Ninova Muhafızları'ndan ve Şii milis gücü Haşdi Şabi'den söz etmedi.

Ülkedeki Şii nüfuzunu daha da arttıracağı gerekçesiyle Haşdi Şabi'nin operasyona katılmasına Sünniler karşı çıkmıştı. Türkiye Irak yönetiminin, Sünni milisleri eğittiği Musul'un kuzeydoğusundaki bölgeden çıkması şeklindeki talebini geri çevirmişti.

Yardım kuruluşları harekatın başlamasından önce Musul operasyonunun yeni bir mülteci dramına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği 700 bin kişinin savaş bölgesinden kaçarak yardıma muhtaç duruma düşebileceğini ve şimdiye kadar kurulan kampların yeterli olmadığını duyurdu.

ANKARA'DA ŞAŞKINLIK

ABD ve Fransız hava kuvvetlerinin Musul’un doğusuna yaptığı bombardımanın ardından alarma geçen Ankara, ABD ile kurduğu ilk temasta “Operasyon henüz başlamadı” yanıtını almıştı. Bu yüzden Irak Başbakanı Irak El İbadi’nin operasyonun başladığına ilişkin açıklamasından yalnızca birkaç saat önce kameraların karşısına geçen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bazı kuşatma faaliyetleri ve havadan bombardıman söz konusu ancak Musul operasyonu tam olarak başlamış değil” demekten kaçınmadı.

Operasyonla ilgili endişelerini dile getirirken “Biz, mezhepçi değiliz ancak Irak’taki yöneticilerin mezhepçi hareketlerini görüyoruz” diyen Çavuşoğlu, Musul operasyonunun Şii milislerle değil, Irak ordusu ve yerel kuvvetlerle yapılması gerektiğine bir kez daha dikkat çekti. Çavuşoğlu’nun Şii milislerin Sünnilere saldırılarını hatırlatması da Irak hükümetine bugüne kadar yapılan uyarıların tekrarı niteliğindeydi. Öyle ki Çavuşoğlu, “İnsanları DEAŞ’la, Şii milisler arasında seçim yapmaya mecbur bırakmayın” çağrısı yaptı. Türkiye’nin bölgedeki terörden etkilendiği için de Musul operasyonunda olmak istediğine dikkat çeken Çavuşoğlu, bu yüzden operasyona ortak katılımın Türkiye için önemli olduğunu vurguladı.

Ankara Çavuşoğlu’nun açıklamalarından birkaç saat sonra Irak Başbakanı Haydar El İbadi’nin büyük Musul operasyonunun başladığını duyuran açıklamasının şaşkınlığını yaşıyor. Irak’ın bölgeyi ‘felakete' sürüklediğini düşünen Türk Dışişleri’nin Irak hükümetine ‘sert yanıtlar’ niteliğindeki hareket planını da harekete geçirmesi an meselesi.

Irak Büyükelçisini geri çekmeyi de bu plana dahil eden Ankara, bölgedeki sivillerin korunmasına dönük özellikle Amerikan hükümetinden güvence almayı planlıyor. Musul’da 1 milyondan fazla sivil olduğunu hesap eden Türkiye, dünya kamuoyuna “Siviller zarar gördüğünde bunun sorumluluğu Amerika öncülüğündeki Irak ve koalisyon güçleridir” mesajı vermeye hazırlanıyor. Bu arada Başika kampındaki Türk askeri varlığının geri çekilip çekilmemesi Ankara’nın öncelikli gündem maddesi olacak. Devletin zirvesinin bu sorunun yanıtı için Ankara’da üst düzey toplantılar yapması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Türkiye’nin olmadığı bir operasyondan doğabilecek neticelerden biz sorumlu degiliz" dedi. Erdoğan, Türkiye’nin operasyonda da masada da olacağını kaydetti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.