Header Ads

HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'e ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemi

DHA

Dokunulmazlığı kaldırılan ve halen yurt dışında bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk hakkında 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlardan ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, dokunulmazlığı kaldırılan ve halen yurt dışında bulunan HDP Van Milletvekili Tuğba  Hezer Öztürk hakkında çeşitli tarihlerde yaptığı konuşmalarla ilgili başlattığı soruşturmayı tamamlayarak iddianame hazırladı. 3 sayfalık iddianame Van 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilerek dava açıldı.

İddianamede Öztürk'ün, terör örgütü propagandası yaptığı, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya çalıştığı, yasaya aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenlediği, yönettiği ve ve bunların hareketlerine katıldığı, silahlı terör örgütüne üye olduğu gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ve 48 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, milletvekili Öztürk'ün Tunceli'de güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyonda öldürülen PKK'lı Sıdıka Yıldız'ın Başkale İlçesi'ndeki cenazesine katılarak tabutunu taşıdığı ve bunun terör eylemini öven bir hareket olarak değerlendirildiğine dikkat çekildi.

Milletvekili Öztürk'ün ayrıca 17 Şubat 2015'te Ankara'da Merasim Sokak'ta aralarında asker ve sivillerin de bulunduğu 29 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı gerçekleştiren PKK'lı Abdulbaki Sömer'in taziyesine katıldığı belirtildi.

Milletvekili Öztürk'ün taziyeye katılarak Abdulbaki Sömer'in gerçekleştirdiği terör eylemine olan desteğini göstermek, saldırıyı kutsamak amaçlı milletvekilli sıfatı ve sorumluluğu ile bağdaşmayacak şekilde bilerek ve isteyerek hareket etmek suretiyle terör örgütü propagandası yapmak suçunu işlediği ifade edildi.

Hakkında tutuklamaya yönelik arama kararı verilen Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk'ün, hala yurt dışında bulunduğu kaydedildi.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.