Header Ads

Bahçeli: AKP'nin yeni anayasa metninde 'Cumhurbaşkanı' ifadesi yer alıyor


Başbakan Binali Yıldırım ile MHP lideri Devlet Bahçeli arasında gerçekleşen görüşmelerin ardından AKP' hazırladığı yeni Anayasa metni MHP'ye iletildi. AKP ve MHP yeni anayasa için ortak komisyon kuracak. Taslağın tüm anayasayı kapsadığını dile getiren Bahçeli, "Metinde 'cumhurbaşkanı' ifadesinin geçtiğini söyledi.

BAHÇELİ: METİN BİZE GELDİ, CHP NAZ ETMEMELİ 

MHP lideri Devlet Bahçeli de grup toplantısında yaptığı konuşmada Ak Parti'nin hazırladığı yeni anayasa taslağının kendilerine ulşatığını belirterek " Binali Yıldırım ile yaptığımız görüşme verimli geçti. Biz milletimizin ağrıyan başına şifa olalım istiyoruz. 15 Temmuz'dan sonra bambaşka bir Türkiye vardır. Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmalar sonlandıktan sonra milletimizden görüş almaktan korkmayalım.Anayasa metni tarafımıza resmen iletildi. Kılı kırk yaran bir değerlendirme yapıyoruz. Partiler arasında kurulacak bir komiyonda süratle gerek değişiklikleri yapacağız. Sonrası TBMM ve milletimizin iradesine kalmıştır.

CUMUHRBAŞKANI İFADESİ GEÇİYOR

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısı sonrasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. AK Parti'nin hazırladığı anayasa metni için kullandığı 'makul ve müspet' ifadesinden ne anlaşılması gerektiği sorulan Bahçeli, "Tabi her şeyin yerinde ve zamanında konuşmak gerekiyor. Şu an Sayın Başbakan ile olan görüşmelerimizde değerlendirmeler bize ülkemiz açısından makul ve mantıklı gelmiştir. Şimdi de kendi düşünceleri doğrultusunda hazırlamış oldukları bir anayasa değişikliği metnini MHP'nin incelemesine bırakmışlardır. MHP de geçmişte olduğu gibi bir anayasa komisyonuna verdiği üyesi olan Afyon Milletvekili Mehmet Parsak Beyin ve arkadaşlarının incelemesine göndermek suretiyle gözden geçirmeyi ve kısa zamanda da MHP'nin görüş ve düşüncelerini AKP'ye ulaştırmayı düşünmektedir. O aşamaya gelince zannediyorum en doğrusunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz" diye konuştu.

MHP lideri Bahçeli, metnin kaç madde olduğu yönündeki soruyu şöyle yanıtladı: "Genelde bütün anayasa değişikliğini kapsamaktadır. Ancak bunlar içinde en kısa sürede ülkemiz için yararlı olan metinler üzerinde bir öncelik verilmesini de yararlı bulduklarını ifade etmişlerdir. Biz de bu düşünceye katılmışızdır. AKP'nin hazırlamış olduğu metin bize ulaşmıştır. Komisyon üyesi ve hukukçularla üzerinde çalışıyoruz. AKP anayasa ile komisyon kurmayı düşünüyorsa bizde Mehmet Parsak'ı görevlendirerek, çalışmalara katkı sağlarız. Sonuç ne çıkarsa o da Genel Kurul'a gelir inşallah"

Bir gazetecinin 'Size gelen metinde cumhurbaşkanlığı ifadesi mi yoksa başkanlık ifadesi mi var. Sistemin adı ne olacak?' sorusunu "Metinde cumhurbaşkanı diye geçiyor" diye cevaplandıran Bahçeli, "MHP'nin düşüncelerinin korunduğu bir zeminde biz mücadelelerimizi süreriz. Korunmadığı zaman bizim orada ne işimiz var" ifadelerini kullandı.

CHP'YE ÇAĞRI

Grup konuşmasında yeni anayasa konusunda CHP'ye çağrıda bulunmasının anımsatılması üzerine MHP lideri Bahçeli, şu açıklamalarda bulundu: "Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Bey, AKP ile görüşmeye açık çağrıda bulundu. Bu doğrudur karşılıklı kutuplaşma, cepheleşme yerine bir araya gelmelerinde Sayın Başbakan ile CHP'nin genel başkanının bir araya gelip bizim ile yapılan görüşmeler gibi bir değerlendirmede bulunmaları ülkemiz için yararlı olur. CHP de bugüne kadar savunduğu düşünceleri ile anayasa değişiklinden yana tavır ortaya koyuyor fakat farklı zeminde düşünceleri olduğu anlaşılıyor. Bunları giderebilmenin bir yolu doğmuş olabilir. O bakımdan Sayın CHP'liler naz etmeyin, gelin konuşun diye söylememin sebebi de orasıdır. Konuşmakta yarar var"

YOL HARİTASI İÇİN İLK TEMAS KURULDU

Yeni anayasa metini için MHP ile AK Parti kurmayları arasında ilk temas kuruldu. AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, MHP'li Mehmet Parsak'ı arayarak yol haritası konusunda görüşme yaptı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.