Header Ads

CHP'den Erdoğan'ın ve AKP'nin suç duyurusuna cevap

AA/Politik Yol

AKP’li Abdülhamit Gül, CHP Parti Meclisi'nin Cumhuriyet’i susturma operasyonu ve HDP’lilerin tutuklanmasının ardından yayınladığı bildiri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı bildiri hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın da vatana ihanet edenlerin, terör estirenlerin yargılanmasını tıpkı bizim gibi istediğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Parti  Meclisi (PM) bildirisiyle ilgili, "Demirden korksak trene binmeyiz. CHP PM  üyeleri, milletvekilleri ve tüm üyeleri olarak bildirinin kaya gibi arkasındayız.  Ne söylediğimizi biliyoruz." dedi.

Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son siyasi gelişmelerin  ardından hafta sonu toplanan CHP Parti Meclisinin yayımladığı bildiride  kullanılan ifadelerin yargıya taşınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bildirinin, olağanüstü gerçekleştirilen PM toplantısında yapılan  görüşmelerin neticesinde PM üyeleri ve milletvekillerinin ortak görüşleriyle  hazırlandığının altını çizen Özel, bu bildirinin yayımlanmasından sonra iktidar  kanadından gelen tepkilerin bildirinin kendilerinde rahatsızlık yarattığını  gösterdiğini belirtti.

"CHP olarak öncelikle şunu söyleyelim; demirden korksak trene  binmeyiz" ifadesini kullanan Özel, sözlerini şöyle sürdürdü:   "Cumhurbaşkanının tehditleri, Başbakanın hakaretleri ve hedef  göstermeleri bizi yıldıramaz. bugüne kadar IŞİD, PKK ya da FETÖ için geçmişte  dönem dönem onların kendilerini geliştirmeleriyle ilgili imkan tanıyan bir  iktidarın, onlara daha önce de yaptığımız suç duyurularında da olduğu gibi yardım  ve yataklık ettiği bilgisini teyit eden ve bugün gelinen durumdan iktidar  partisinin sorumluluğunun altını çizen iktidarı hukuka ve demokrasiye davet eden,  yarattıkları ve içinde bulunduğumuz korku ve yıldırma ortamına teslim  olmayacağımızı söyleyen bir bildiri yayımladık. CHP PM üyeleri, milletvekilleri  ve tüm üyeleri olarak bildirinin kaya gibi arkasındayız. Ne söylediğimizi  biliyoruz. İçinde bulunan durumda bir partinin eşbaşkanlarını ve grup  başkanvekillerini içeri atan ve bunu savunabilen birilerinin bugünkü  açıklamalarından aynı tehdidi bize yaptıklarını görüyoruz. Bu tehditler bizi  yıldıramaz." CHP olarak doğru bildiklerini söylemeye devam edeceklerini vurgulayan  Özel, "yaratılmaya çalışılan korku ortamının kendilerini yıldıramayacağını"  söyledi.

 "SUÇ DUYURUSUNDAN BİR SUÇ DUYURUSU ÇIKAR"

 Bildiriyle ilgili suç duyurusunda bulunulduğuna işaret eden Özel, bu  suç duyurusunu bağımsız bir yargının ele alması halinde bu duyurudan bir başka  suç duyurusunun çıkacağını söyledi.

Özel, "Savcı belki o suç duyurusu ile haberdar olduğu bildirimizi  okuduğunda, AKP'nin yöneticilerine, bakanlarına ve başbakanına ve dönemin  başbakanına işlem yapmak durumunda kalabilir. Bu suç duyurusu için şunu söylemek  gerekir; yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış." diye konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.