Header Ads

CHP'li Enis Berberoğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılanmasına devam edildi

Zeynep Gürcanlı/Sözcü

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları" davası bugün Çağlayan Adliyesi'nde görüldü. Enis Berberoğlu'nun tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Duruşmada Berberoğlu, Soner Yalçın'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti.

MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin görüntüleri yayınlaması için Can Dündar’a verdiği iddiasıyla yargılanan CHP’li Milletvekili Enis Berberoğlu, kapalı görülen duruşmada savunmasını yaptı.

İstanbul 14. Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya sanıklar Erdem Gül ve Enis Berberoğlu katıldı. Gül’ün eşi Aslı Gül, Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu ve Can Dündar’ın eşi Dilek Dündar da izleyici olarak katıldı. Yurtdışında bulunan sanık Can Dündar ise duruşmaya katılmadı.

BERBEROĞLU: İDDİA EDİLDİĞİ TARİHLERDE VEKİL DEĞİLDİM

MİT tırları duruşmasında CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun savunması alındı.

Berberoğlu’na, Can Dündar’ın kitabında yer alan, “MİT tırları görüntülerini bana 27 Mayıs’ta solcu bir milletvekili getirdi” cümlesi soruldu. Berberoğlu, sözkonusu tarih olan 27 Mayıs’ta milletvekili olmadığını, 7 Haziran seçimleri ile milletvekili seçildiğini anlattı. Can Dündar ile yaptığı telefon görüşmelerinin sorulması üzerine ise Berberoğlu, o tarihlerde CHP’nin medya ile ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı olduğunu, çok sayıda gazeteciyle görüştüğünü söyleyerek, o döneme ilişkin üç aylık telefon görüşmesi kaydının çıkarılmasını istedi.

Berberoğlu, gazeteci Soner Yalçın’ın bir yazısında kendisinden “FETÖ imamı” olarak bahsetmesinin sorulması üzerine ise, Yalçın’ın mahkemede tanık olarak dinlenmesini istedi.

MİT TIR’LARI DAVASI

Adana'da Ocak 2014'te durdurulan mühimmat yüklü MİT TIR'ları haberleri nedeniyle Cumhuriyet eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül 92 gün tutuklu kalmıştı. 6 Mayıs tarihli karar duruşmasında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçundan Dündar'a 5 yıl 10 ay, Gül'e ise 5 yıl hapis cezası vermişti. Mahkeme Dündar ve Gül'e yöneltilen “darbeye teşebbüs” suçundan beraate hükmederken, “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasına ilişkin ise dosyanın ayrılarak başka bir dosya numarası üzerinden yürütülmesine karar vermişti.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.