Header Ads

Çoğu kadınlardan oluşan büyük bir kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu: Kadınlar gücünü gösterdi


CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Tepki çeken cinsel istismar düzenlemesinin geri çekilmesine değinen Kılıçdaroğlu, "Kadınlar gücünü gösterdi" dedi. CHP liderinin, konuşmasının Meclis TV'de yayınlanmamasına ve 15 Temmuz şehitleri ile ilgili askerlik düzenlemesine yönelik eleştirileri de oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Çoğu kadın olmak üzere büyük bir kalabalığa seslenen Kılıçdaroğlu, ses sisteminde yaşanan sorun nedeniyle, konuşmasını kürsü yerine grup başkanı koltuğunda yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde tepki çeken cinsel istismar düzenlemesinin komisyona geri çekilmesi vardı.
"Türkiye'nin bütün kadınlarıyla onur ve gurur duyuyorum. Bugün Adalet ve Kalkınma partisi yani AKP, geri adım atmışsa bu adımı geri attıran bu ülkenin yiğit kadınlarıdır. Sevgili kadınlar bu ülkenin geleceği sizin elinizde" diyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye tarihinin en ciddi krizlerinden birini yaşıyor. Freni patlamış kamyon gibi yokuş aşağı gidiyor ülke. Dolar almış başını gidiyor, bunların tek düşüncesi var, tecavüzcüleri hapishaneden nasıl kurtarırız... Bu ülkenin bütün kadınlarına teşekkür ediyorum, hiçbir ayrım yapmadan. Onların gücü teklifin geri alınmasını sağladı. İlk kez kadınlar güçlerinin farkına vardılar.

Önümüzde önemli bir süreç var. Türkiye bir bataklığın içerisine sürüklenmiş durumda. Bu bataklıktan Türkiye'yi kadınlar kurtaracak. Değerli kadın kardeşlerim, parlamentonun çalışması konusunda size küçük bir bilgi vermek isterim. Genel Kurul dışında komisyonlar vardır. Kanun teklifleri önce bu komisyonlarda görüşülür. Bunun nedeni bu komisyonlara uzmanlar ve STK'lar davet edilir, görüşleri alınır. Komisyonda kanun olgunlaştırılır ve Genel Kurul'a iner.

"KİMSENİN GÖRÜŞÜ ALINMADI"

Bugün geri çekilen yasa önerisi, bir gece yarısı önergesiyle metne girmiştir. Yani komisyonlarda görüşülmemiştir, sivil toplumun görüşü alınmamıştır. Diğer siyasi partilerin görüşü sorulmamıştır. En büyük tepkiyi kadınlar verdi. 83 kadın örgütü ortak bildiri yayımladı, teklifin kabul edilmemesi için. Geri çekilmesi konusunda AKP içerisinde kabul gördü. Kadınlar gücünü gösterdi ve iktidardaki siyasi parti bu teklifi geri çekmek zorunda kaldı."

AKP'Lİ KADINLARA ÇAĞRI

Kılıçdaroğlu teklifin gece yarısı Meclis'ten geçirilmesine "Gece yarısı önergelerine biz karşı çıkıyoruz. Herkesin karşı çıkması lazım. Oturup tartışmak varken, uzlaşmak varken yeni sorunlara kaynak yapan önergeleri kabul etmemeliyiz" sözleriyle tepki gösterdi.

AKP'li kadınlara da seslenen Kılıçdaroğlu, şu çağrıda bulundu: Özellikle AKP için oy toplayan kadın kardeşlerime seslenmek isterim. Yıllarınızı verdiniz, emek verdiniz sizin yaptığınız çalışmaların değerini bilmediler. Kız çocuklarınızın değerini bilmediler. Tecavüzcülere af getirmek istediler, şimdi artık o çatının altından ayrılmak zorundasınız. Ayrılın ve gelin."

"ÖNERGE KİMİN İÇİN VERİLDİ?"

"Şu soruyu merak ediyorum. Bu önerge kimin için verildi? Bunun yanıtını arkadaşlarımız komisyonda ve Genel Kurul'da soracak" ifadelerini kullanan CHP lideri şöyle devam etti:

"Türkiye'nin derdine bakınız bunların derdine bakınız. Dolar almış başını gidiyor. Doların bir kuruş değer kazanmasının maliyeti 2 milyar 100 milyon lira. Ama onlar bununla değil, tecavüzcüleri nasıl hapisten kurtarırızın derdinde. Cumhuriyet tarihinde büyük bir başarıya imza attınız, sizleri yürekten kutluyorum. Siyaset kurumunun bu sorunlara müdahale etmesi gerekir. Ama iktidarın sorunlara müdahale etme yeteneği yok."

"SES SİSTEMİNİ BOZDULAR"

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının başında yaşanan ses sistemi arızası ve toplantının Meclis TV'den yayınlanmamasına da sert tepki gösterdi.

Meclis Başkanı'na seslenen Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

"Hep birlikte bugün sizler geldiniz, kadınlar ağırlıklı olarak geldiler, şeref verdiniz. Sizler geldiniz diye TBMM'nin bizim buranın ses sistemini bozdular. Sesimiz duyulmasın diye. Daha ilginci Meclis Televizyonu'nu kapattılar kimse görmesin diye. Meclis Başkanı'na sesleniyor, sende onur, ahlak varsa bunu yapan adamı çıkarır, Meclis kapısının üzerine koyarsın. Yoksa bütün suçlamaları sana aynen gönderiyorum. Parlamentoda bir siyasi partinin her hafta düzenlediği toplantıyı sabote edene ses çıkarmayan, arkasında duran kişiye Meclis Başkanı denemez. Hele hele kadınlardan korkan birisine erkek denemez."

"ŞEHİTLER ARASINDA AYRIM YAPAN HAİNDİR"

CHP Genel Başkanı, 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarının askerlikten muaf tutulmasına yönelik kanun hükmünde karaname için "Şehitler arasında ayrım yapılır mı?" dedi. Kılıçdaroğlu tepkilerini şöyle sıraladı:

"Bir düzenleme yaptılar. 15 Temmuz şehitlerinin çocukları askerlik yapmayacak. Ama PKK ile mücadelede şehit olanların çocukları ve kardeşleri yapacak. Şehitler arasında ayrım yapanlar haindir. Şehitler arasında ayrım yapılır mı? Çocuğunu şehit veren annenin gözyaşlarına farklılık getirilir mi? AKP'yi şimdi hepiniz çok daha net ve yakından tanıyorsunuz. Şehitler arasında ayrım yapan partiden ülkeye hayır gelmez. Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Herkes iyi bilmelidir ki bu ülkenin kadınları ve anneleri var."

"SANIYORLAR Kİ CHP'Yİ KANDIRIRIZ"

"Şimdi rejimi değiştirmeye kalkıyorlar. Parlamenter demokratik sistemden, Meclis'ten, yargı bağımsızlığından, medya özgürlüğünden, üniversitelerin özerkliğinden hoşlanmıyorlar" diyerek başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, "Bütün yetkiyi bir kişiye vermeyi arzu ediyor musunuz? Bu ülkenin bütün kadınlarına sesleniyorum. Çocuklarınız güzel bir ülkede yaşasın istiyorsanız, demokrasiye, parlamenter sisteme hep birlikte sahip çıkacağız. Rejimi değiştirmeyeceğiz diyorlar, sanıyorlar ki çocuk kandıracaklar. Sizi PKK, FETÖ, IŞİD kandırdı. Onlar sanıyorlar ki biz CHP'yi de kandırırız. Biz kandırılmayız. Binali Yıldırım'a açık ve net çağrıda bulunuyorum, başbakansan koltuğuna sahip çık" diye konuştu.

"GÖREVDEN ALINAN BİR TANE SİYASETÇİ YOK"

CHP lideri FETÖ soruşturmalarına yönelik ise şu değerlendirmeleri yaptı:

"100 bine yakın kamu görevlisinin görevine son verildi ya da açığa alındı. İçlerinde bir tane siyasetçi var mı? FETÖ ile paralel gidenler nerede şimdi? Hesabını soracağız. Siyasi ayağını çıkarmak için hesabını soracağız. Hesabını sormazsam namerdim ben. 'FETÖ bizi kandırdı, biz saftık ama Kılıçdaroğlu biliyordu o yargılansın' diyorlar. Ben yargılanmaya hazırım. Gel birlikte yargılanalım. Kendilerinin içinde FETÖ'cüler var, ByLock kullananlar var. Ama bunların gücü erlere, yazarlara, akademisyenlere, gazetecilere yetiyor. Bunlardan intikam almak istiyorlar."

11 BİN KART TÜKENDİ

Meclis İdare Amirliği yetkilileri 11 bin ziyaretçi kartının tamamının tükendiğini, CHP'li vekillerin diğer ziyaretçileri kartsız şekilde Meclise soktuklarını belirttiler.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.