Header Ads

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrika ülkeleri FETÖ'nün faaliyetlerine son vermeli


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumunun açılış oturumuna katıldı. Ekonomi Bakanlığı, Afrika Birliği Komisyonu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen ve Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen forumda; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Afrika ülkelerinden bakanlar, özel sektör kuruluş başkanları ve firma temsilcileri, Afrika Birliği ve Afrika Kalkınma Bankası yetkilileri ve Afrika bölgesel ekonomik topluluklarının genel sekreterleri hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, forumun açılış oturumunda bir konuşma yaptı.

“BİZE PARMAK SALLAYARAK İSTİKAMET ÇİZİLMESİNİ KABUL EDEMEYİZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Afrika’nın modern tarihinin, böyle bir sisteme itirazın ve direnişin tarihi olduğuna dikkat çekti ve şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizler bundan 93 yıl önce verdiğimiz Kurtuluş Savaşı sonunda, sizler de 1950 ve 1960’lar boyunca yürüttüğünüz anti-kolonyal dönem sonunda, ülkelerimizi büyük bir itirazın üzerine kurduk. Bizler müstemleke olmayı reddettik. Bizler ikinci sınıf insan olmaya itiraz ettik. Bizler ‘yeryüzünün lanetlileri’ olmayacağımızı tüm dünyaya ilan ettik. Afrikalılar, tıpkı Türkiyeli kardeşleri gibi, özgürlüklerini ihsanla veya lütufla değil, bedelini kanla, canla ödeyerek, dişleri ve tırnaklarıyla kazandılar. Afrikalı dostlarımız bugünlere, Nukruma, Lumumba, Kenyatta ve 3 yıl önce aramızdan ayrılan Mandela gibi vizyoner liderlerin cesaretleri, kararlı tutumlarıyla geldiler. Bu kazanımlarımızdan asla taviz vermeyiz, vermemeliyiz. Elbette katkılara, tavsiyelere, yapıcı tenkitlere, hatta en sert eleştirilere bile her zaman açığız, açık olmak zorundayız. Ancak bize parmak sallayarak, üstenci bir dille, adeta bir mürebbiye edasıyla istikamet çizilmesini de kabul edemeyiz.”

Türkiye’nin içinde bulunduğu bölgeyi ve Afrika kıtası başta olmak üzere pek çok coğrafyayı etkileyen tehditlerin başında terörün geldiğine, DEAŞ, El Kaide, FETÖ, PKK, YPG ve Boko Haram gibi bölgesel ve küresel terör örgütlerinin oluşumuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da Türkiye’nin yaşadığı başarısız darbe girişiminin de bir yönüyle terör eylemi olduğunu söyledi.

“FETÖ SADECE BİZE DEĞİL, VARLIK GÖSTERDİĞİ TÜM ÜLKELERE KARŞI BÜYÜK BİR TEHDİT”

Uzun yıllardır legal görünümlü kuruluşlar altında örgütlenen, eğitim öğretim, insani yardım ve diyalog gibi kavramların arkasına saklanarak devlete sızan Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz gecesi ordu içindeki militanları aracılığıyla kanlı bir darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dini kavramları kullanarak genç nesilleri ifsat eden, onları robotlaştıran bu örgüt, sadece bize değil, varlık gösterdiği tüm ülkelere karşı büyük bir tehdittir” sözlerine yer verdi.

15 Temmuz gecesi yaşanan hadiselerin, Türkiye için olduğu kadar tüm ülkeler için çok büyük bir uyarı olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişiminin ardından bazı Afrika ülkelerinin FETÖ’nün kendi ülkelerindeki faaliyetlerine son verme noktasında adımlar atmaya başladığını hatırlattı.

“ULUSLARARASI TERÖRLE MÜCADELEDE ULUSLARARASI DAYANIŞMA ŞART”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrikalı ülkelerden, bu terör örgütüyle mücadelesinde Türkiye’ye verdikleri desteğin artarak sürmesini istedi ve “FETÖ ile mücadele hepimizin ortak mücadelesidir. Uluslararası terörle mücadelede uluslararası dayanışma şarttır. Eğer bu dayanışmayı sağlayamazsak hepimiz için bu tehdit yarın hepimiz için bu büyük boyutlarda gelişmiş olur. Siz bu konuda bize yardım ederken inşallah bizler de herhangi bir boşluk oluşmaması için sizlerin yanında olacağız. Bu terör örgütüyle iltisaklı okullarda okuyan çocuklarımızın ve ailelerinin mağdur olmaması için elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.