Header Ads

2000 militan ve aileleri Halep'ten tahliye edildi

Sputnik foto:AFP

Suriye'de Halep'in doğu kesimlerinden içerisinde 2.000 militan ve aile üyelerinin olduğu 25 otobüsün ayrıldığı belirtildi.

RİA Novosti'ye bilgi veren bir kaynak, "Halep'in doğu mahallelerinden 25 otobüsten oluşan bir konvoy ayrıldı.

Otobüsler militanlar, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere neredeyse 2.000 kişiyi taşıyordu. İçlerinden bazıları, Halep'te kalmak istediklerini söyledi" dedi.

Aynı kaynak RİA Novosti'ye daha önce yaptığı açıklamadaysa, Halep'ın doğusundan dün gece de 382 kişinin tahliye edildiğini söylemişti. Kaynağın verdiği bilgiye göre Halep'ten tahliyelerin devam etmesi planlanıyor. Halep'in doğu kesimlerinden geri kalan militanların tahliyesi cuma günü durmuştu.

Suriye'deki Rus izleme merkezinin yetkilileri cuma günü yaptıkları açıklamada, Halep'teki tahliye operasyonunun tamamlandığını ve ayrılmak isteyen herkesin kentten ayrıldığını belirtmişti. Yetkililer, yaklaşık 9.500 kişinin Halep'ten ayrıldığını söylemişti.

Daha sonraysa Suriye hükümetinin kontrolünde bulunan fakat muhalif militanların kuşatması altında olan Fua ve Kefraya kasabalarının kişilerin tahliyesi karşılığında Halep'ten tahliyelerin devam edilmesine ilişkin yeni bir anlaşma sağlanmıştı.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.