Header Ads

Kılıçdaroğlu’ndan Voltaire’li savunma: Düşüncelerine katılmıyorum ama düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim

Sebahat Karakoyun/BirGün

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Edinilen bilgiye göre, toplantıda Adana Mitingi’nin ardından yaşanan tartışmalar gündeme geldi. Kılıçdaroğlu, kürsüden cezaevindeki gazetecilerin isimlerini sıralarken, Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’dan da söz ettiği için yöneltilen eleştirilere değindi.

Adana mitinginde Ilıcak ve Altan’ın da isimlerini okuduğu için yöneltilen eleştirilere karşı kendisini Voltaire’in “Düşüncelerine katılmıyorum ama senin düşüncelerini savunma hakkını sonuna kadar destekleyeceğim” sözünü anımsatarak savunan Kılıçdaroğlu’nun MYK’da yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

‘Yaptıklarını bilmiyor muyum’

»Balyoz’da, Ergenekon’da siyasi davalarda ortaya koyduğum tavrı herkes biliyor. İsmini saydığım insanlar o gün beni eleştiriyordu. Ama ben yine de hukuku savunmaya devam ettim. Bizi Fethullah ile bir araya getirmek isteyenlere güler geçerim. Bu grupla siyasette bir araya gelmeyen bir tek biz varız, ben varım, CHP var. Ömrüm bunlarla mücadeleyle geçti. Ben bu gazetecilerin geçmişte yaptıklarını bilmiyor muyum, ben Balyoz’da kumpastan söz ederken bunların beni eleştirdiğini bilmiyor muyum? O dönem bu iktidar, Fethullah Gülen ve yandaşları bizi darbecilikle suçluyordu. Gülüp geçiyorum bunlara, ben hukuku, demokrasiyi savunuyorum. Mağdur olan herkese sahip çıkacağız.

»AKP kendine baksın, dün FETÖ’yü bıraktı, bugün de başka grupları büyütüyor. Büyüttüğü FETÖ’yü şimdi başka partilere, gruplara yamamaya çalışıyor.

‘Türkiye’yi sömürge yaptılar’

»Ülkede siyasi kriz nedeniyle bir ekonomik kriz yaşanıyor. Hiçbir bakanın iradesi yok. Putin’e verilen sözleri bilmiyoruz. Türkiye’yi Rusya’nın sömürge ülkesi yaptılar. Bir ülke enerjisini yüzde 60-70 oranında bir ülkeye bağlar mı? Yarın doğalgazın vanası kesilirse Türkiye ne yapacak? Bu mu millilik?

Erdoğan’ın dekontu

»Dekontu merak ediyorum. Fakir fukaraya dolar bozduruyor, kendisi saltanat kuruyor, Tunus’tan uçak alıyor. Bunu her yerde söyleyeceğiz: Fakirlere dolar bozdur, 80 milyonluk uçak satın al.

PISA sonuçları

»Eğitim sistemiyle oynarsan, 4+4+4’ü getirirsen, bilimsel eğitimden uzaklaşırsan bu sonuç (PISA sonuçları) kaçınılmaz. Bu, bir sürpriz değil, bizim için beklenen bir sonuçtur.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.