Header Ads

Hükümetin 6 aydır süren OHAL'in 3 ay daha uzatılması istemi TBMM'de görüşülecek

dw

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada, olağanüstü halin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasının TBMM'de bu hafta görüşüleceğini söyledi. Meclisin programı hakkında bilgi veren Yıldırım, "Bu hafta içerisinde olağanüstü halin 3 ay uzatılmasına yönelik bir kararı da meclisimiz görüşecek ve karara bağlayacak" dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, OHAL'in, 19 Ocak Perşembe günü itibariyle 3 ay daha uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi, bugün TBMM Genel Kurulunda görüşülecek.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürürlüğe konulan OHAL'in süresi Ekim ayında 3 ay uzatılmıştı. İkinci OHAL süresi 16 Ocak 2017'de doluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yıl ilk uzatma öncesinde OHAL ile ilgili açıklamasında, "Belki 12 ay da yetmeyecek" demişti.

OHAL ne zaman ilan edilir?

1982 Anayasası'na göre olağanüstü hâl, “hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddi belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması hallerinde” uygulanabiliyor. Ayrıca doğal afet, tehlikeli salgın hastalıklar ağır ekonomik bunalım da olağanüstü hâlin nedeni olarak değerlendiriliyor. Anayasaya göre, bakanlar kurulunun istemi üzerine, her defasında dört ayı geçmemek üzere olağanüstü hal süresinin uzatılması mümkün.

Olağanüstü hal Bakanlar Kurulu’na kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisi veriyor. Türkiye'de OHAL'in yürürlüğe girmesi sonrasında yayınlanan ilk KHK ile gözaltı süresi 30 güne çıkarılmıştı.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.