Header Ads

9 yıl sonra gelen adalet: Konya'da 18 kişinin öldüğü kaçak Kuran kursu davasında 3 kişiye toplam 25 yıl hapis cezası verildi

AA/DHA

Konya'da 9 yıl önce ruhsatsız Kur’an kursu yurt binasının çökmesi sonucu 18 kişinin ölmesiyle ilgili davada 11 sanıktan ikisine 7 yıl 6 ay, bir sanığa da 10 yıl hapis cezası verildi.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ''taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet verme" iddiasıyla açılan davanın 27. duruşmasına, taraf avukatları katıldı.

Duruşmada, Özel Boğaziçi Ortaöğretim Yurdu Müdürü Hüseyin Çömlek 10 yıl, LPG şirketinin montaja uygunluk onayını veren İzzet Yanık ve teknik destek sorumlusu İbrahim Yılmaz ise 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yurt yöneticisi Abdullah B. ve diğer sanıkların ise beraatine karar verildi.

Öte yandan, sanıklar arasında bulunan Hasan Kosalak’ın ise hayatını kaybettiği öğrenildi.

Davanın geçmişi

Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar beldesinde Balcılar Okul ve Kurs Talebelerine Yardım Derneği’ne ait Özel Boğaziçi Öğrenci Yurdu’nda, 1 Ağustos 2008 günü LPG tankından sızan gaz, sabah namazı için kalkan bir öğrencinin elektrik düğmesine basması sonucu patladı.

Patlamanın şiddetiyle üç katlı yurt binası yıkıldı. Olayda, 1 eğitmen ve 17 yatılı öğrenci yaşamını yitirirken, 29 öğrenci de yaralandı.

Konya Valiliğince görevlendirilen komisyonun Valilik makamına teslim ettiği raporda, ''gaz sisteminin kurulmasında standarda uyulmadığının anlaşıldığı'' ve ''çöken yurt binasında Kuran kursu verildiğine dair herhangi bir bilgi ve belge tespit edilemediği'' belirtilmişti.

Olayın ardından yurt müdürü Hüseyin Ç. ve dernek ve yurt temsilcileri Mehmet S. ve Mehmet G. jandarma tarafından gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden Mehmet G., ifadelerine başvurulduktan sonra serbest bırakılırken, Hüseyin Ç. ve Mehmet S. de bir süre tutuklu kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye olmuştu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.