Header Ads

Kuşadası'nda mülteci botu faciası: 11 ölü


Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre batan botta 22 kişinin bulunduğu, yedi kişinin kurtarıldığı, dört kişinin ise kayıp olduğu belirtildi. Sahil Güvenlik ekipleri, kurtarma çalışması başlatırken, kıyıya vuran cesetler olduğu bildirildi.

Diğer taraftan İspanyol yardım organizasyonu Pro-Activa Open Arms'ın Libya kıyılarından yola çıkan iki botun batması sonucu Afrika'dan gelen 250 civarında göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yardım organizasyonu yetkilisi Laura Lanuza alabora olan botlardan beş göçmenin cesedinin denizden çıkarıldığı söyledi.

Sahilden 15 kilometre açıkta bulunan botlarda yaşları 16 ile 25 arasında değişen 120 ile 140 arasında göçmen taşındığı bildirildiyor. Göçmenlerin bulunduklarında 24 saatten uzun süre önce öldüklerinin tahmin edildiği belirtildi.

Akdeniz'in Libya kıyılarından Avrupa‘ya geçilen deniz yolu Afrikalı göçmenleri götürmeye çalışan insan kaçakçılarının en rağbet ettiği hat.

Pazar gününden bu yana bu yolla Afrika'dan Avrupa'ya gelmeye çalışan 5 bin civarında göçmen kurtarıldı. Yılbaşından bu yana İtalya'ya Akdeniz yoluyla 21 bin kaçak göçmren geldiği tahmin ediliyor. İtalya kaçak göçten en fazla etkilenen Avrupa Birliği ülkesi konumunda.

Birleşmiş Milletler Mülteci Komiserliği bu yıl 440 civarında göçmenin Akdeniz'de yaşamını yitirdiğini tahmin ediyor. Afrika ülkelerinden Avrupa'ya Akdeniz üzerinden geçmeye çalışırken geçen yıl ölenlerin sayısı 5 bini aşmıştı.

©Deutsche Welle Türkçe

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.