Header Ads

Referandum protestoları sürüyor: "Hayır bitmedi, henüz yeni başlıyor"

DW

Türkiye'de YSK'nın mühürsüz oyları geçerli saymasının ardından başlayan protesto gösterileri devam ediyor. Katılımın gittikçe arttığı farklı kentlerdeki eylemlerde, "Hayır kazandı, YSK çaldı" sloganı öne çıktı.

Türkiye'de 16 Nisan'daki anayasa değişikliği referandumunun ardından, usulsüzlükler yapıldığı gerekçesiyle düzenlenen protesto eylemleri üçüncü günde de devam etti. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) oy verme işlemi sırasında mühürsüz oyları kabul etme kararını protesto edenler, salı günü de "Hayır bitmedi, henüz yeni başlıyor" sloganını kullandı.

Başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Aydın, Kocaeli, Konya ve Adana'da, "Hayır, biz kazandık" eylemlerine çok sayıda kişinin katıldığı bildiriliyor. İstanbul Beşiktaş'ta yine yoğun bir katılımın olduğu eylemde, YSK'nın mühürsüz oyları ve referandumda yapıldığı iddia edilen usulsüzlükler protesto edildi.

Kadıköy'deki eyleme de yoğun bir katılım olduğu bildirildi. "Kadınların Hayır'ı biter mi sandın" sloganıyla Kadıköy'de toplanan binlerce kadın referandum sonuçlarını protesto etti. "Tek adam rejimine izin vermeyeceklerini" tekrarlayan kadınlar, Hayır'larına sahip çıkmaya devam edeceklerini" belirttiler.

Referandum sonrasında salı günü farklı bir protesto eylemi başladı. Doktor Hülya Şen, YSK kararını ve referandum sonucunu protesto etmek üzere salı günü İstanbul'dan Ankara'ya yürümek için yola çıktı. Dün tek başına yürüyüşüne başlayan Şen, "yapabileceği başka bir şey olmadığını, elinden gelenin ancak yürümek olduğunu" ifade etti.

Ankara'da ise KESK, DİSK, TMMOB Ankara Şubeleri protesto eylemi düzenledi. Eyleme katılan yüzlerce kişi referandumun iptal edilmesini istedi. Ankara'da gündüz saatlerinde YSK önünde başlayan protesto eylemlerinin akşam saatlerinde de farklı ilçelerde devam ettiği bildiriliyor.
Referandum sonrası farklı kentlerde protesto eylemleri, sosyal medyada da devam ediliyor. YSK kararı ve usulsüzlük yapıldığına dair iddialar üzerine farklı etiketler aldında paylaşımlar yapılıyor.
Son saatlerde en aktif etiketlerden biri "Hayır Kazandı, YSK Çaldı" etiketi oldu.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.